• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Európska komisia predstavila novú stratégiu, ktorou chce posilniť schengenský priestor

Európska komisia predstavila novú stratégiu, ktorou chce posilniť schengenský priestor

Momentálne je schengenský priestor domovom viac ako 420 miliónov ľudí v 26 krajinách, pričom takmer 1,7 milióna ľudí žije v jednom štáte Schengenu a pracuje v inom.

2.6.2021 (Webnoviny.sk) - Európska komisia v stredu predstavila novú stratégiu, od ktorej si sľubuje, že schengenský priestor bude silnejší a odolnejší. Informovala o tom oficiálna stránka výkonného orgánu Európskej únie.

Stratégia sa zameriava na niekoľko dôležitých bodov. Chce zabezpečiť efektívnejšie fungovania vonkajších hraníc EÚ a zároveň vnútorne posilniť schengenský priestor užšou spoluprácou medzi jednotlivými krajinami.

Komisia tiež navrhuje revíziu schengenského mechanizmu a plánuje zvolávať pravidelné fóra na podporu politického dialógu o riešení spoločných výziev. Smerom do budúcnosti stratégia počíta aj s rozšírením schengenského priestoru o ďalšie krajiny.

Každý deň prechádza medzi schengenskými štátmi približne 3,5 milióna ľudí.

„Neobmedzený pohyb v schengenskom priestore je pre náš európsky spôsob života nevyhnutný. Schengen je dobre naolejovaný stroj, ale ako každý stroj musí obstáť v skúške času. Dnes stanovujeme nový smer vpred, ktorý zabezpečí bezpečnosť a mobilitu občanov EÚ a súčasne zvýši odolnosť Schengenu voči výzvam,“ povedal podpredseda Európskej komisie Margaritis Schinas.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie