• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Európska komisia predĺžila platnosť dočasného rámca štátnej pomoci počas pandémie, pridala aj dve nové opatrenia

Európska komisia predĺžila platnosť dočasného rámca štátnej pomoci počas pandémie, pridala aj dve nové opatrenia

Členským štátom Európskej únie to umožní pokračovať v podpore firiem, ktoré stále postihuje koronakríza.

18.11.2021 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) vo štvrtok predĺžila do 30. júna budúceho roka platnosť dočasného rámca štátnej pomoci počas pandémie koronavírusu, ktorého uplatňovanie sa malo skončiť v závere decembra tohto roka.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Predĺženie platnosti rámca umožní členským štátom Európskej únie (EÚ) pokračovať v realizácii programov podpory firiem a zabezpečiť, že tie, ktoré stále postihuje koronakríza, náhle nezostanú bez pomoci. EK o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Dve nové opatrenia

S cieľom zrýchliť zotavovanie ekonomiky EK zároveň rozhodla o pridaní dvoch nových opatrení. Prvým opatrením je podpora investícií s cieľom pomôcť členským krajinám riešiť výpadok investícií počas koronakrízy.

Druhým je podpora solventnosti s cieľom kumulovať zdroje súkromných fondov a poskytovať ich na investície do malých a stredných podnikov vrátane startupov.

Predĺženie o šesť mesiacov

„Od vypuknutia pandémie dočasný rámec štátnej pomoci umožnil členským štátom poskytovať cielenú a primeranú podporu firmám,“ uviedla eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

„Dnes (18. novembra pozn. redakcie) sme predĺžili jeho uplatňovanie o šesť mesiacov do konca júna budúceho roka. Čiastočné predĺženie poskytuje príležitosť na koordinované ukončenie krízových opatrení. Na druhej strane budeme naďalej monitorovať rast počtu prípadov ochorenia COVID-19 a iných rizík pre ekonomické zotavovanie,“ dodala Vestagerová.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie