• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Európska komisia odmieta zmeny pravidiel dohody o obchode s Veľkou Britániou

Európska komisia odmieta zmeny pravidiel dohody o obchode s Veľkou Britániou

Obchodné pravidlá, na ktorých sa dohodla Európska únia so Spojeným kráľovstvom, podľa britskej vlády nemôžu pokračovať a treba ich prepracovať.

22.7.2021 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) vo štvrtok odmietla nové rokovania o zmene pravidiel v obchode s Veľkou Britániou. Na prepracovanie postbrexitovej dohody vyzval britský premiér Boris Johnson.

Spor sa týka colného režimu so Severným Írskom, ktoré má ako jediná časť Spojeného kráľovstva pozemné hranice s 27-členným blokom.

Zostane flexibilná

Únia zostane flexibilná, dohodu však nebude otvárať, napísala na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová. Hovorkyňa komisie Arianna Podestová uviedla, že komisia bude pokračovať v diskusiách so Spojeným kráľovstvom.

Podpredseda komisie Maroš Šefčovič, ktorý vedie vyjednávací tím v záležitostiach brexitu, má podľa nej záujem o stretnutie s britským ministrom pre brexit Davidom Frostom. Ako dodala, o termíne schôdzky sa zatiaľ nerozhodlo.

Postbrexitové obchodné pravidlá

Britská vláda sa v stredu vyjadrila, že postbrexitové obchodné pravidlá, ktoré dohodla s Európskou úniou „nemôžu pokračovať“ a treba ich prepracovať.

Na základe dohody sa musia robiť colné kontroly niektorých tovarov pohybujúcich sa medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva. Cieľom je ponechanie otvorených hraníc medzi Severným Írskom a Írskom, ktoré je členom EÚ.

Kontroly však hnevajú severoírskych unionistov, ktorí tvrdia, že vytvárajú hranicu v Írskom mori a oslabujú zväzky Severného Írska so zvyškom Spojeného kráľovstva.

Zrušenie zmluvy

Minister pre brexit Frost dokonca konštatoval, že „existujú okolnosti na oprávnenie použitia článku 16“ dohody, ktorý umožňuje zrušenie zmluvy jednou stranou za extrémnej situácie.

Vláda však podľa neho dospela k záveru, že teraz nie je správny čas tak urobiť.

Viac k téme: Brexit, dohoda


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie