• Dnes je: Sobota 03. decembra 2022 meniny má Oldrich

Európska komisia navrhuje nové pravidlá zodpovednosti za výrobky a umelú inteligenciu

Európska komisia navrhuje nové pravidlá zodpovednosti za výrobky a umelú inteligenciu

Európska komisia (EK) v stredu prijala dva návrhy týkajúce sa výrobkov a umelej inteligencie. Prostredníctvom nich chce prispôsobiť pravidlá zodpovednosti digitálnemu veku, obehovému hospodárstvu a dôsledkom globálnych hodnotových reťazcov. Komisia o tom informuje na svojej webstránke.

Pravidlá zodpovednosti

Prvý návrh sa týka smernice o zodpovednosti za výrobky. Revízia smernice sa modernizuje a posilňuje súčasné zaužívané pravidlá založené na objektívnej zodpovednosti výrobcov v súvislosti s odškodnením za osobnú ujmu, škodu na majetku alebo stratu údajov, ktorú spôsobili nebezpečné výrobky.

V druhom návrhu Komisia navrhuje smernicu o zodpovednosti za umelú inteligenciu. Tá by mala stanoviť jednotné pravidlá pre prístup k informáciám a zmiernenie dôkazného bremena v súvislosti so škodami spôsobenými systémami umelej inteligencie, zaviesť väčšiu ochranu obetí a podporiť sektor umelej inteligencie posilnením záruk.

Uľahčenie odškodnenia

Zároveň harmonizuje určité pravidlá pre nároky, ktoré nepatria do rozsahu pôsobnosti smernice o zodpovednosti za výrobky, v prípadoch, keď škoda vznikla v dôsledku protiprávneho konania – napríklad pri porušovaní súkromia alebo škôd spôsobených nedostatkami v oblasti bezpečnosti. Smernica by mala napríklad uľahčiť získanie odškodnenia, ak bol niekto diskriminovaný vo výberovom konaní s využitím technológie umelej inteligencie.

Návrh EK musia ešte prijať Európsky parlament a Rada Európskej únie. Ako tiež Komisia informuje, navrhuje sa, aby päť rokov po nadobudnutí účinnosti smernice o zodpovednosti za umelú inteligenciu v prípade potreby posúdila, či sú pre nároky súvisiace s umelou inteligenciou potrebné pravidlá objektívnej zodpovednosti.


Najčítanejšia najnovšia správa

Prekážkou mieru je neochota USA uznať ruskú anexiu ukrajinských území, tvrdí Kremeľ a ostáva otvorený vyjednávaniam

prekazkou mieru je neochota usa uznat rusku anexiu ukrajinskych uzemi tvrdi kremel a ostava otvoreny vyjednavaniam

2.12.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin je podľa Kremľa otvorený rokovaniam o možnom urovnaní konfliktu na Ukrajine. Kremeľ však dodáva, že neochota USA uznať ruskú anexiu ukrajinských území je prekážkou pri hľadaní akéhokoľvek potenciálneho kompromisu. Informuje o tom web The Guardian.

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že je pripravený hovoriť s Putinom, ak šéf Kremľa hľadá spôsob ukončenia vojny, ale Putin to ešte nenaznačil.

Prezident Ruskej federácie vždy bol a zostáva otvorený vyjednávaniam s cieľom zabezpečiť naše záujmy,“ povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na otázku súvisiacu s vyjadrením Bidena.

Najpreferovanejším spôsobom dosiahnutia našich záujmov sú mierové diplomatické prostriedky,“ povedal Peskov.

Putin bol, je a zostáva otvorený kontaktom a vyjednávaniam,“ dodal.

Európsky parlament označil Rusko za štát sponzorujúci terorizmus, útoky armády predstavujú vojnové zločiny

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vzhľadom na zverstvá páchané na Ukrajine v stredu uznali Rusko za štát sponzorujúci terorizmus.


V rezolúcii o najnovšom vývoji, ktorú EP prijal v stredu, europoslanci zdôrazňujú, že úmyselné útoky a zverstvá spáchané ruskými silami a ich zástupcami na civilnom obyvateľstve na Ukrajine, ničenie civilnej infraštruktúry a iné závažné porušenia medzinárodného a humanitárneho práva predstavujú teroristické činy a vojnové zločiny.

V tejto súvislosti nielenže uznali Rusko za štát podporujúci terorizmus, ale aj za štát, ktorý „využíva teroristické prostriedky“. EP o tom informuje v tlačovej správe s tým, že rezolúcia prešla so 494 hlasmi za, 58 proti a 44 poslancov sa zdržalo hlasovania.

Zoznam teroristov zostavený Úniou

Európska únia (EÚ) v súčasnosti nemôže oficiálne označiť štáty za sponzorov terorizmu, preto ju a jej členské štáty EP vyzýva, aby zaviedli vhodný právny rámec a zvážili zaradenie Ruska na takýto zoznam.

Takýto krok by viedol k viacerým významným reštriktívnym opatreniam voči Moskve a mal by závažné reštriktívne dôsledky pre vzťahy EÚ s Ruskom.

Zároveň poslanci vyzývajú Radu EÚ, aby na zoznam teroristov zostavovaný Úniou, zaradila ruskú polovojenskú organizáciu Wagnerova skupina, 141. špeciálny motorizovaný pluk, známy aj ako „Kadyrovovci“, a ďalšie ozbrojené skupiny, milície a bojové skupiny spriaznené s a financované Ruskom.

Medzinárodná izolácia Ruska

Europoslanci tiež žiadajú ďalšiu medzinárodnú izoláciu Ruska. To sa týka aj členstva v medzinárodných organizáciách a orgánoch, ako napríklad v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov.

Chcú tiež obmedzenie diplomatických vzťahov s Ruskom, obmedzenie kontaktov EÚ s oficiálnymi ruskými predstaviteľmi na absolútne minimum, ako aj uzavretie a zákaz činnosti s Ruskom prepojených inštitúcií v EÚ, ktoré šíria propagandu vo svete.

Deviaty sankčný balík

Parlament v uznesení tiež vyzýva členské štáty EÚ v Rade, aby urýchlene dokončili deviaty sankčný balík proti Moskve. Krajiny by tiež podľa nich mali aktívne predchádzať, vyšetrovať a stíhať akékoľvek obchádzanie už zavedených sankcií a spolu s Európskou komisiou zvážiť možné opatrenia proti krajinám, ktoré sa snažia pomôcť Rusku obísť už zavedené reštriktívne opatrenia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie