• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Európska komisia navrhla zakázať dovoz ruského uhlia, podľa Leyenovej tým chcú zvýšiť tlak na Putina

Európska komisia navrhla zakázať dovoz ruského uhlia, podľa Leyenovej tým chcú zvýšiť tlak na Putina

Zákaz importu uhlia má podľa Von der Leyen hodnotu štyri miliardy eur ročne.

Európska komisia (EK) navrhla v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine zakázať dovoz uhlia z Ruska. V prípade, ak by návrh prešiel, by to boli prvé európske sankcie zamerané na lukratívny ruský obchod s energiami.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyen sa v utorok vyjadrila, že Európska únia (EÚ) potrebuje zvýšiť tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina po tom, čo označila za „ohavné zločiny“ spáchané v okolí Kyjeva.

Zákaz importu uhlia má podľa Von der Leyen hodnotu štyri miliardy eur ročne. Ako dodala, únia už začala pracovať na ďalších sankciách, vrátane dovozu ropy.


Šéfka Európskej komisie však nespomenula zemný plyn. Medzi 27 členskými štátmi totiž panuje zhoda, že zameranie sa na plyn, ktorý sa používa na výrobu elektriny, vykurovanie domovov a tiež v priemysle, bude najťažšie zabezpečiť.

Poľsko zakáže dovoz uhlia z Ruska, vláda už nechcela čakať na rozhodnutie Európskej únie

Poľská vláda schválila návrh zákona, ktorý zakáže dovoz uhlia z Ruska. Oznámil to hovorca vlády Piotr Müller, na ktorého sa odvoláva spravodajský portál BBC. Vláda podľa neho nemôže čakať na konanie Európskej únie (EÚ) a preto sa rozhodla konať jednostranne. Poľsko vyzývalo jeho partnerov v EÚ, aby uvalili embargo na kúpu ruských energií, ale nepodarilo sa mu ich presvedčiť.


Poľsko je najväčší producent uhlia v EÚ, ale jeho bane neprodukujú dostatočné množstvo väčšieho kusového uhlia používaného na vykurovanie domácností, škôl a nemocníc. Niektoré tamojšie teplárne spaľujú aj ruské uhlie. Z poľského importu uhlia v roku 2020, ktorý bol v objeme 12,8 milióna ton, boli z Ruska tri štvrtiny.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki tento mesiac povedal, že rokoval so svojím austrálskym náprotivkom o nákupe uhlia z Austrálie.

Macron presadzuje embargo na ruské uhlie a ropu, pre masaker v ukrajinskej Buči volá po rozširovaní sankcií


Francúzsky prezident Emmanuel Macron si želá ešte tento týždeň úplné zablokovanie dovozu ruského uhlia a ropy do Európskej únie (EÚ). Ako informuje spravodajský portál CNN, vyjadril sa tak po tom, ako sa podľa vlastných slov dozvedel o „vojnových zločinoch“ v ukrajinskom meste Buča.

Rozširovanie sankcií proti Rusku

Macron v pondelok pre francúzske rádio France Inter povedal, že sú „veľmi jasné známky“ toho, že v Buči boli spáchané vojnové zločiny a je podľa neho „dosť jasné, že je za ne zodpovedná ruská armáda“.


„Nemôžeme to nechať len tak prejsť. Musíme mať sankcie, ktoré budú odrádzať od toho, čo sa tam stalo a toho, čo sa deje v Mariupoli,“ skonštatoval s tým, že bude o ďalších sankciách tento týždeň diskutovať so svojimi európskymi partnermi.


Vyšetrovanie vojnových zločinov

„Tí, ktorí sú za týmito zločinmi, sa za ne musia zodpovedať. Musíme vyslať veľmi jasný signál, že bránime našu spoločnú dôstojnosť a naše hodnoty,“ povedal. Dodal, že „bez spravodlivosti nie je mier“.


Francúzsko je podľa prezidenta pripravené pomôcť Ukrajine s vyšetrovaním udalostí v Buči. Odmietol sa však vyjadriť, či by sa mal ruský prezident Vladimir Putin postaviť pred súd za to, čo sa tam stalo.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie