• Dnes je: Sobota 12. júna 2021 meniny má Zlatko

Europoslanci sú hlboko znepokojení, štáty vyzvali na koordinované vyhostenie ruských diplomatov

Europoslanci sú hlboko znepokojení, štáty vyzvali na koordinované vyhostenie ruských diplomatov

Európsky parlament reagoval na diplomatický spor Česka a Ruska pre odhalenia, podľa ktorých sú za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014 ruskí agenti.

29.4.2021 (Webnoviny.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vyzvali členské štáty Európskej únie (EÚ), aby pristúpili ku koordinovanému vyhosteniu ruských diplomatov. V nelegislatívnom uznesení, ktoré prijali vo štvrtok, sa tak vyjadrili v súvislosti s výbuchom muničného skladu v českých Vrběticiach, za ktorým sú podľa odhalení českých tajných služieb ruskí agenti, aj následným neodôvodneným vyhostením 20 českých diplomatov z Ruska.

Spomenutý výbuch, ktorý si vyžiadal dvoch mŕtvych, poslanci dôrazne odsúdili, označili ho za neakceptovateľný nepriateľský akt a zdôraznili, že EÚ stojí v diplomatickom spore s Ruskou federáciou pevne za Českom. V tlačovej správe o tom informovala tlačová atašé EP na Slovensku Ivana Janíková.

Hlboké znepokojenie Európskeho parlamentu

Európsky parlament v spomenutom uznesení vyjadril aj hlboké znepokojenie nad nedávnym posilňovaním ruskej vojenskej prítomnosti na hraniciach s Ukrajinou i na anektovanom polostrove Krym. Ak by zvyšovanie vojenskej prítomnosti malo viesť k ruskej invázii na Ukrajinu, EÚ musí dať jasne najavo, že cena za takéto porušenie medzinárodného práva a noriem by bola veľmi vysoká, uviedli poslanci.

Ako sa píše v uznesení, za takýchto okolností by mal byť okamžite zastavený dovoz ropy a plynu z Ruska do EÚ, Rusko by malo byť vylúčené z platobného systému SWIFT a všetky aktíva oligarchov blízkych ruským orgánom a ich rodín v EÚ by sa mali zmraziť a ich víza zrušiť.

Výzva na okamžité prepustenie Navaľného

Parlament tiež zopakoval svoju výzvu na okamžité a bezprostredné prepustenie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Jeho odsúdenie bolo podľa poslancov politicky motivované a bolo v rozpore s medzinárodnými záväzkami Ruska v oblasti ľudských práv.

V uznesení tiež pripomenuli ruským orgánom a prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že sú plne zodpovední za život a telesnú integritu Alexeja Navaľného a že musia prijať všetky potrebné opatrenia na ochranu jeho telesného a duševného zdravia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie