• Dnes je: Piatok 20. mája 2022 meniny má Bernard

Európa potrebuje súčasne Nord Stream 2 i ukrajinskú trasu, tvrdí šéf Východného výboru nemeckej ekonomiky

Európa potrebuje súčasne Nord Stream 2 i ukrajinskú trasu, tvrdí šéf Východného výboru nemeckej ekonomiky

Schvaľovací proces plynovodu Nord Stream 2, ktorý prechádza cez Baltské more a obchádza územia Poľska a Ukrajiny, je zatiaľ pozastavený

Európska energetická transformácia bude výrazným spôsobom závislá od zemného plynu. Tvrdí to Oliver Hermes, šéf Východného výboru nemeckého hospodárstva.

Podľa neho Európa pre spoľahlivé zásobovanie potrebuje ukrajinskú tranzitnú sieť i novovybudovaný plynovod Nord Stream 2.

„Rôzne doručovacie trasy nesmú byť postavené proti sebe. Európa potrebuje každú dostupnú infraštruktúru na ceste k vodíkovému veku,“ uviedol Hermes v tlačovej správe zverejnenej na webe spomenutého výboru.

Schvaľovací proces plynovodu Nord Stream 2, ktorý prechádza cez Baltské more a obchádza územia Poľska a Ukrajiny, je zatiaľ pozastavený. Hermes si myslí, že „konečná certifikácia Nord Streamu 2 nesmie byť politická, ale čisto technická záležitosť“.

Rastúce napätie vo vzťahu k Rusku spôsobuje podľa neho veľkú neistotu v nemeckej ekonomike a môže spomaliť plánované investície a očakávaný ekonomický vzostup. Zdôraznil, že Ukrajina aj Rusko sú pre Nemecko dôležitými partnermi na ceste k dosiahnutiu klimatickej neutrality do roku 2045.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie