• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Eurofondy by podľa ministra Balíka mali viac zohľadňovať potreby regiónov, kohézna politika je základom súdržnosti Únie

Eurofondy by podľa ministra Balíka mali viac zohľadňovať potreby regiónov, kohézna politika je základom súdržnosti Únie

Slovensko je súčasťou kohéznej politiky od roku 2004, keď sa stalo plnohodnotným členom Európskej únie.

30.5.2023 (SITA.sk) - Ak má byť Európska únia úspešná, musí byť súdržná a silná. Preto je dôležité, aby kohézna politika zostala pevným európskym pilierom aj v nasledujúcom období po roku 2027 a eurofondy sa čo najviac priblížili potrebám obyvateľov EÚ.

Na summite ministrov a zástupcov deviatich krajín o budúcnosti eurofondov v Bratislave to v utorok zdôraznil minister investícií a regionálneho rozvoja Peter Balík.

Pripravili iniciatívny materiál

Cez videomost sa do diskusie zapojila aj eurokomisárka Elisa Ferreira zodpovedná za oblasť eurofondov a osobne aj predseda pracovnej skupiny Európskej komisie na najvyššej úrovni pre budúcnosť politiky súdržnosti, čiže využívanie eurofondov, Andrés Rodríguez-Pose.

Na stretnutí boli aj ministri z Poľska, Maďarska, Chorvátska, Rumunska, zo Slovinska a Španielska, ako nastávajúcej predsedajúcej krajiny EÚ, ako aj so zástupcovia Česka a Bulharska.

„Slovensko sa rozvážne a s vysokou mierou odbornosti pripojilo k rodiacej sa celoeurópskej diskusii o budúcom využívaní eurofondov. Pripravili sme iniciatívny odborný materiál, predstavuje hlavné spoločné výzvy pre využívanie eurofondov v budúcnosti,“ uviedol na následnom brífingu Balík.


Podľa neho sa rodí vízia postavená na silných regiónoch, ktoré s európskymi financiami realizujú svoj potenciál, venujú sa kľúčovým oblastiam svojho rozvoja.

Európska kvalita života

Ako poznamenal, toto podujatie je prvým krokom k otvoreniu diskusie o budúcnosti eurofondov na národnej úrovni aj v strednej a juhovýchodnej Európe.


„Kohézna politika je základom súdržnosti EÚ, lebo pomáha znižovať rozdiely medzi členskými štátmi aj medzi regiónmi. V nasledujúcom období by eurofondy mali viac zohľadňovať potreby regiónov a mali by byť viazané najmä na investície v jednotlivých územiach,“ povedal Balík.


Ak má byť Európa silná, podľa neho by mali byť silní aj jednotliví členovia, aby žiaden región nezaostával a ľudia vo všetkých regiónoch mali európsku kvalitu života.

Trinásť miliárd pre Slovensko

„Umožnilo nám to priblížiť sa k vyspelým krajinám EÚ, ešte stále však čelíme výrazným regionálnym rozdielom a sociálnym nerovnostiam. Preto ako veľkú šancu vnímame nové programové eurofondové obdobie a Program Slovensko, čo musíme využiť naplno,“ podotkol Balík.


Slovensko bude môcť z nových eurofondov v období na roky 2021 až 2027 využiť takmer 13 miliárd eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie