• Dnes je: Štvrtok 01. júna 2023 meniny má Žaneta

Eurobarometer ukázal, čo najviac trápi Slovákov aj historické minimá dôvery vo vládu a parlament

Eurobarometer ukázal, čo najviac trápi Slovákov aj historické minimá dôvery vo vládu a parlament

Aktuálnu situáciu na Slovensku vníma negatívne 79 percent obyvateľov, sme pesimistickejší v porovnaní s obyvateľmi krajín Európskej únie (EÚ), s ktorými susedíme.

1.4.2023 (SITA.sk) - Aktuálnu situáciu na Slovensku vníma negatívne 79 percent obyvateľov. V tomto ohľade sú ľudia na Slovensku pesimistickejší v porovnaní s obyvateľmi krajín Európskej únie (EÚ), s ktorými Slovensko susedí. Negatívne vnímajú Slováci aj súčasnú ekonomickú situáciu, celkovo 83 percent opýtaných.

Vyplýva to z výsledkov Eurobarometra, ktoré zverejnili na webstránke Európskeho parlamentu. Prieskum sa zameral ne verejnú mienku na Slovensku vo vzťahu k EÚ. Zber dát prebehol na Slovensku formou osobných rozhovorov na reprezentatívnej vzorke 1 004 respondentov v období od 12. januára do 1. februára.

Rrastúce ceny, inflácia a náklady na život

Za najzásadnejší súčasný problém považujú obyvatelia rastúce ceny, infláciu a náklady na život. Tieto problémy uviedlo 65 percent ľudí. V EÚ zase vo väčšej miere rezonuje problematika životného prostredia, a to 14 percent oproti trom percentám na Slovensku.

Druhou oblasťou, ktorú Slováci vnímajú ako najviac problematickú, sú dodávky energií. Za jeden z dvoch hlavných problémov vybralo túto oblasť 32 percent obyvateľov Slovenska.

Na treťom mieste rebríčka aktuálnych problémov sa umiestnila ekonomická situácia na Slovensku, ktorú vybralo 21 percent obyvateľov. Prieskum taktiež ukázal, že 32 percent Slovákov vníma EÚ pozitívne, 33 percent ju vníma neutrálne a 35 percent obyvateľov ju vníma negatívne.

Vláda a parlament na historických minimách

Takmer tretina obyvateľov Slovenska je názoru, že Slovensko by dokázalo lepšie čeliť budúcnosti, ak by bolo mimo Európskej únie. Naopak, 56 percent opýtaných vyjadrilo nesúhlas s budúcnosťou Slovenska mimo EÚ.

Historické minimá dosiahol prieskum dôvery vo vládu a parlament. Vláde SR a Národnej rade SR momentálne dôveruje 14 percent obyvateľov Slovenska. Dôvera v EÚ je na Slovensku na úrovni 37 percent. Dôvera v NATO je na úrovni 30 percent, čo je výrazne pod priemerom ostatných členských štátov.

V EÚ je dôvera v NATO na úrovni 50 percent. Výsledky prieskumu ukazujú, že 38 percent Slovákov súhlasí s nákupom a dodávkami vojenského materiálu na Ukrajinu zo strany únie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie