• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

EÚ si posvietila na influencerov. Dodržiavajú pravidlá alebo si idú „free style“?

EÚ si posvietila na influencerov. Dodržiavajú pravidlá alebo si idú „free style“?

Tretina z nich neuviedla vo svojich príspevkoch žiadne údaje o spoločnosti, napríklad e-mailovú adresu, názov spoločnosti, poštovú adresu alebo registračné číslo. Takmer štyria z desiatich nepoužívali správne označenie komerčného obsahu ako je napríklad „

Takmer všetci influenceri zverejňujú príspevky s komerčným obsahom, ale len jeden z piatich uvádza, že ich obsah je reklama.

Vyplýva to z vyšetrovania Európskej komisie, ktorá kontrolovala príspevky 567 influencerov na hlavných platformách sociálnych médií v 22 členských štátoch únie.

Chýbali údaje o spoločnosti

Z tejto vzorky až 358 influencerov bude komisia ďalej skúmať a bude ich kontaktovať so žiadosťou, aby dodržiavali platné pravidlá. V prípade potreby môžu prijať ďalšie opatrenia na presadzovanie práva.

Z výsledkov taktiež vyplynulo, že až 78 % influencerov na sociálnych sieťach zarábalo, avšak len 36 % bolo registrovaných ako obchodníci.

Tretina z nich neuviedla vo svojich príspevkoch žiadne údaje o spoločnosti, napríklad e-mailovú adresu, názov spoločnosti, poštovú adresu alebo registračné číslo. Takmer štyria z desiatich nepoužívali správne označenie komerčného obsahu ako je napríklad „platené partnerstvo“ na Instagrame.

Aktívni na viacerých platformách

Zjednodušili si to tým, že ho označili ako spolupráca, partnerstvo či poďakovali partnerskej značke. Až 40 % influencerov podporilo taktiež svoje vlastné produkty, služby alebo značky. Z nich 60 % nezverejňovalo reklamu dôsledne alebo vôbec.

Cieľom tejto kontroly bolo posúdiť problémy, ktorým spotrebitelia čelia na digitálnych trhoch, a určiť, či platné právne predpisy EÚ postačujú na zabezpečenie vysokej úrovne ochrany spotrebiteľov.

Viacerí influenceri boli aktívni na rôznych platformách sociálnych médií, 572 malo príspevky na Instagrame, 334 na TikToku, 224 na YouTube, 202 na Facebooku, 82 na X (predtým Twitter), 52 na Snapchate a 28 na Twitchi.

Propragujú nebezpečné činnosti

Viac ako jeden milión sledovateľov malo 82 influencerov, 301 viac ako 100 tisíc sledovateľov a 73 influencerov malo od 5 000 do 100 tisíc sledovateľov. Kontrolovaní influenceri sa venujú móde, životnému štýlu, kráse, jedlu, cestovaniu a fitnes/športu.

Čo je prekvapujúce, až 119 influencerov považuje komisia za tých, ktorí propagujú nezdravé alebo nebezpečné činnosti, ako sú nezdravé potraviny, alkoholické nápoje, lekárske alebo estetické zákroky, hazardné hry alebo finančné služby, napríklad obchodovanie s kryptomenami.

V roku 2023 spustila Európska komisia právne centrum pre influencerov, kde môžu influenceri nájsť praktické informácie o dodržiavaní právnych predpisov EÚ.

Musia poskytovať aj záruku

Influenceri by vo svojich príspevkoch nemali zavádzať spotrebiteľov nepravdivými alebo neúplnými informáciami o propagovaných produktoch alebo službách, ktoré spadajú pod smernicu o nekalých obchodných praktikách.

Akákoľvek propagácia výrobkov alebo služieb značky v príspevku, ktorá prináša jej influencerovi príjmy alebo iné druhy výhod, musí byť zverejnená ako reklamná činnosť.

Okrem toho tí, ktorí predávajú výrobky alebo služby na vlastný účet, majú rovnaké zákonné povinnosti ako internetové obchody, napríklad poskytovať spotrebiteľom zákonné záruky alebo práva na odstúpenie od zmluvy.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie