• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Esesáka zo Sachsenhausenu dobieha po mnohých rokoch spravodlivosť, 98-ročný muž čelí obvineniam z účasti na vraždách

Esesáka zo Sachsenhausenu dobieha po mnohých rokoch spravodlivosť, 98-ročný muž čelí obvineniam z účasti na vraždách

Obvinenia z vraždy a spoluúčasti na vražde nepodliehajú podľa nemeckého práva premlčacej lehote.

1.9.2023 (SITA.sk) - V Nemecku obvinili 98-ročného muža z účasti na vraždách v nacistickom koncentračnom tábore Sachsenhausen v rokoch 1943 až 1945. Ako v piatok uviedla nemecká prokuratúra, muž v tábore pracoval ako dozorca.

Nemecký občan, obyvateľ okresu Main-Kinzig neďaleko Frankfurtu nad Mohanom, je obvinený z toho, že „podporoval kruté zabíjanie tisícok väzňov ako člen stráže SS“, uviedla vo vyhlásení prokuratúra v Giessene.

O procese ešte rozhodnú

Meno podozrivého nezverejnili, no obžalovaný je z viac ako 3 300 prípadov spoluúčasti na vraždách v období od júla 1943 do februára 1945.

Obžaloba bola podaná na štátny súd v Hanau, ktorý teraz bude musieť rozhodnúť, či z prípadu bude súdny proces.

Ak sa tak stane, bude súdený podľa práva mladistvých, pričom sa zohľadní jeho vek v čase údajných trestných činov.

Prokuratúra uviedla, že z posudku znalca z oblasti psychiatrie z októbra minulého roka vyplýva, že podozrivý je spôsobilý postaviť sa pred súd aspoň v obmedzenom rozsahu.

Premlčacia lehota nie je

V Nemecku platí právny precedens, že každého, kto pomáhal pri fungovaní akéhokoľvek nacistického tábora, môžu stíhať ako spoluvinníka vrážd, ktoré tam spáchali a to i bez dôkazov o účasti na zabíjaní.

V rokoch 1936 až 1945 bolo v Sachsenhausene, severne od Berlína, zadržiavaných viac ako 200-tisíc ľudí.

Desaťtisíce ľudí zomreli na hlad, choroby, nútené práce, počas lekárskych experimentov či počas vyhladzovacích operácií SS vrátane streľby, obesenia a zatvárania v plynových komorách.

Presné čísla zabitých sa líšia, pričom vyššie odhady sa pohybujú okolo čísla 100-tisíc. Vedci však tvrdia, že počty 40 až 50-tisíc sú pravdepodobne presnejšie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie