• Dnes je: Pondelok 23. júla 2018 meniny má Oľga

Eritrejský prezident Isaias Afwerki prišiel po 22 rokov do Etiópie, chce zlepšiť vzťahy

Eritrejský prezident Isaias Afwerki prišiel po 22 rokov do Etiópie, chce zlepšiť vzťahy

V etiópskom hlavnom meste Addis Abeba eritrejskú hlavu štátu privítali za prísnych bezpečnostných podmienok tisícky ľudí.

ADDIS ABEBA 14. júla (WebNoviny.sk) - Eritrejský prezident Isaias Afwerki po prvý raz po 22 rokoch pricestoval do Etiópie na trojdňovú návštevu. Tá je najnovším krokom v zlepšovaní vzťahov medzi Eritreou a Etiópiou, ktoré dlhé roky rozdeľoval konflikt o územia. V etiópskom hlavnom meste Addis Abeba eritrejskú hlavu štátu privítali za prísnych bezpečnostných podmienok tisícky ľudí.

Otvorí staré veľvyslanectvo

Očakáva sa, že počas Afwerkiho návštevy znovu otvoria staré eritrejské veľvyslanectvo v Addis Abebe, ktoré v uplynulom období prešlo rapídnou renováciou. Sedemdesiatdvaročný eritrejský prezident by mal s etiópskym premiérom Abiyom Ahmedom tiež podľa očakávaní v nedeľu navštíviť koncert miestnych umelcov, na ktorom by sa malo zúčastniť zhruba 25-tisíc ľudí, informuje agentúra AP.

 

Diplomatický odmäk medzi Eritreou a Etiópiou nastal, keď Ahmed v júni oznámil, že krajina prijíma podmienky mierovej dohody, ktorá v roku 2000 ukončila dvojročnú pohraničnú vojnu, ktorá si vyžiadala desaťtisíce obetí.

Ukončenie vojnového stavu

Krajiny aj tak zostali vo vojnovom stave, pretože Etiópia odmietla prijať rozhodnutie hraničnej komisie, ktorá vznikla v rámci zmienenej mierovej dohody, o pridelení sporných území Eritrei a odmietla odtiaľ stiahnuť svoje jednotky. Eritrea preto obvinila svojho suseda z násilnej okupácie jej území a odmietala rokovať, až kým Etiópia bezpodmienečne neprijme rozhodnutie komisie.

Po prijatí podmienok dohody krajiny oznámili ukončenie vojnového stavu a obnovili vzájomné telefónne linky i letecké spojenie, s tým, že spoločnosť Ethiopian Airlines začne do Eritrey lietať od budúceho týždňa. Niektorí etiópski pamätníci udalosti posledného obdobia prirovnávajú k pádu Berlínskeho múra v roku 1989.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie