• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Ericsson Mobility Report: V roku 2022 prekoná 5G hranicu miliardy používateľov, v roku 2027 ich bude 4,4 miliardy

Ericsson Mobility Report: V roku 2022 prekoná 5G hranicu miliardy používateľov, v roku 2027 ich bude 4,4 miliardy

Globálny tok dát v mobilných sieťach sa za posledné dva roky zdvojnásobil.

28.6.2022 (Webnoviny.sk) -

  • Pevný bezdrôtový prístup (FWA) bude v roku 2022 predstavovať 20 percent celkovej prevádzky v mobilných dátových sieťach.
  • Očakáva sa, že cez 5G siete bude do roku 2027 prechádzať 60 percent celosvetového toku mobilných dát.

V nasledujúcich piatich rokoch bude na čele rebríčka regiónov s najvyšším pokrytím 5G sieťami severná Amerika. Do roku 2027 tam má túto technológiu využívať až 90 % zákazníkov mobilných operátorov. Nasledovať bude západná Európa s 82 %. Takúto prognózu prináša najnovšie vydanie správy Ericsson Mobility Report. Predpovedá tiež, že míľnik jednej miliardy používateľov 5G sietí globálne sa podarí dosiahnuť koncom roka 2022.

Regiónmi na porovnateľne vysokej úrovni zavádzania 5G budú podľa správy vydanej spoločnosťou Ericsson (NASDAQ: ERIC) aj štáty Perzského zálivu (80 %) a východná Ázia (74 %). Stredná a východná Európa bude pozadu s očakávaným 33-percentným rozšírením 5G medzi používateľmi v roku 2027. Z 10 uvažovaných makroregiónov za ňou zaostanú len Blízky východ so severnou Afrikou (23 %) a subsaharská Afrika (10 %). Krajiny SVE podľa správy Ericsson Mobility Report predbehne aj juhovýchodná Ázia/Oceánia s rozšírením 5G na úrovni 46 %, India (39 %) a Latinská Amerika (35 %).

Polovica ľudstva prejde na 5G

Správa Ericssonu predpokladá, že do roku 2027 bude z globálneho hľadiska využívať technológie 5G takmer polovica zákazníkov mobilných operátorov. Počet ich používateľov by v tom čase mal prekročiť číslo 4,4 miliardy.

Najnovšia správa Ericsson Mobility Report, ktorá predstavuje dvadsiate druhé vydanie prehľadov a predpovedí o prevádzke mobilných sietí od spoločnosti Ericsson, ďalej konštatuje, že tok dát v mobilných sieťach sa za uplynulé dva roky celosvetovo zdvojnásobil.

Tento nárast prevádzky bol spôsobený zvýšeným využívaním smartfónov a mobilného širokopásmového pripojenia, ako aj digitalizáciou spoločnosti a biznisu. Aktuálne štatistiky a predpovede ukazujú, že dopyt po dátovej konektivite a digitálnych službách je a zostane silný, a to napriek globálnej pandémii Covidu-19 a geopolitickým neistotám. Novými používateľmi mobilného širokopásmového pripojenia sa každoročne stáva niekoľko stoviek miliónov ľudí.

Najrýchlejšie rastúca mobilná technológia

Správa Ericsson Mobility Report z júna 2022 tiež potvrdzuje, že 5G sa rozširuje rýchlejšie ako všetky predchádzajúce generácie mobilných technológií. K pokrytiu sieťami 5G má v súčasnosti prístup približne štvrtina svetovej populácie. Len počas prvého štvrťroka 2022 pribudlo asi 70 miliónov nových používateľov 5G. Do roku 2027 budú mať prístup k 5G približne tri štvrtiny svetovej populácie.

Fredrik Jejdling, výkonný viceprezident a riaditeľ pre siete v spoločnosti Ericsson, k tomu uviedol: "Nová správa Ericsson Mobility Report potvrdzuje, že 5G je najrýchlejšie rastúca generácia mobilných technológií vôbec a Ericsson hrá kľúčovú úlohu pri jej realizácii. Každý deň pracujeme s našimi zákazníkmi a ekosystémovými partnermi na celom svete, aby sme zabezpečili, že výhody pripojenia 5G budú čím skôr využívať milióny ďalších ľudí, ako aj ďalšie podniky, odvetvia a komunity."

Peter Jonsson, výkonný redaktor správy Ericsson Mobility Report a riaditeľ pre strategický marketing spoločnosti Ericsson, povedal: "Nasadzovanie samostatných sietí (standalone – SA) 5G v mnohých regiónoch narastá, keďže poskytovatelia komunikačných služieb pripravujú inovácie, aby dokázali uchopiť obchodné príležitosti po nástupe vylepšeného mobilného širokopásmového pripojenia. Solídna digitálna sieťová infraštruktúra je základom pre plány digitálnej transformácie podnikov, aby sa ich nové možnosti mohli premeniť na nové služby zákazníkom."

FWA a Internet vecí (IoT)

Správa zdôrazňuje aj čoraz dôležitejšiu úlohu, akú hrá pevný bezdrôtový prístup (FWA) pri poskytovaní širokopásmových služieb. Ericsson predpovedá, že počet FWA pripojení v roku 2022 presiahne 100 miliónov, pričom toto číslo sa do roku 2027 viac ako zdvojnásobí a dosiahne takmer 230 miliónov.

Pokiaľ ide o Internet vecí (IoT), správa uvádza, že v roku 2021 širokopásmový internet vecí (4G a 5G) predbehol 2G a 3G v úlohe technológie, ktorá spája najväčšiu časť všetkých mobilných zariadení pripojených k IoT. Predstavoval 44 percent všetkých IoT pripojení.

Masívne technológie Internetu vecí (NB-IoT, Cat-M) vzrástli v roku 2021 celosvetovo takmer o 80 percent a dosiahli takmer 330 miliónov pripojení. Očakáva sa, že aj počet zariadení IoT pripojených týmito technológiami v roku 2023 predbehne 2G/3G.

Najnovšia správa Ericsson Mobility Report obsahuje aj štyri analytické články:

  • Uvoľnenie sily konektivity IoT
  • Rozvoj platformy konektivity MTN
  • Umožnenie náročných používateľských prípadov s CSP edge computingom
  • Zabezpečenie sietí 5G v prostredí vyvíjajúcich sa hrozieb

Ericsson uskutočnil k správe Ericsson Mobility Report webový seminár. Záznam nájdete TU.

Linky:

Ericsson Mobility Report

Ericsson’s publicly announced 5G contracts

Ericsson 5G

Ericsson’s 4G and 5G Fixed Wireless Access

The Internet of Things (IoT) technology - Ericsson

Informačný servis


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie