• Dnes je: Streda 02. decembra 2020 meniny má Bibiána

Envirorezort rieši ďalšiu nelegálnu skládku pri Bratislave, stopy vedú na magistrát

Envirorezort rieši ďalšiu nelegálnu skládku pri Bratislave, stopy vedú na magistrát

MŽP avizuje, že po vykonaní rozboru podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) sa začali zaoberať ďalšou nelegálnou skládkou odpadu nazývanou Farma Prudské alebo Prudský majer v katastrálnom území obce Most pri Bratislave.

Na spoločnej tlačovej konferencii to oznámili minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.

SIŽP odobrala vzorky odpadu

Stopy návozov ilegálneho odpadu sú podľa Budaja minimálne tri roky staré, priesaky odpadu do spodnej vody sú zatiaľ neznáme.

SIŽP priamo na mieste odobrala vzorky spodnej vody, aby identifikovala zloženie chemických látok.

„Žiaľ, musím to povedať otvorene, mnohé stopy vedú aj k hlavnému mestu Bratislava a k jeho čističke odpadových vôd, pretože sa zdá, že viacerý odpad sem priváža vodárenský podnik. Máme fotografie ich vozidiel, ktoré urobili ľudia z ministerstva,“ povedal Ján Budaj.

Skládka má tendenciu samozvnietenia

Šéf envirorezortu zároveň podotkol, že na skládke musia často zasahovať hasiči, pretože umiestnený odpad má tendenciu sa samovznietiť.

„Je to tretí spôsob toho, ako nakladať s odpadom. Ani nie uložiť na legálnu skládku, ani nie separovať, ale jednoducho nechať ho zhorieť, nech to dýchajú ľudia naokolo,“ konštatoval.


Podľa Jána Jenča mala na území skládky súkromná spoločnosť formálne povolené spracovanie odpadu pre účely výroby priemyselného kompostu.


„To je však iba na jednej špecifickej parcele. Všetok tento odpad a kal teda vykazuje známky, že je tu umiestnený protizákonne,“ povedal Jenčo.

Budú padať trestné oznámenia

Myslí si tiež, že na skládke je zmiešaných viacero druhov odpadu. Má ísť hlavne o kal z niektorej z blízkych čističiek odpadových vôd.


Podľa Jenča je možné vizuálne určiť, že kal je komunálneho aj priemyselného pôvodu. Skládka odpadu sa nachádza niekoľko stoviek metrov od mohyly Milana Rastislava Štefánika v Ivanke pri Dunaji.


Po odobratí vzoriek budú nasledovať ich laboratórne testy, ktoré by podrobným rozborom chemických látok mohli pomôcť identifikovať konkrétneho páchateľa alebo páchateľov.


MŽP avizuje, že po vykonaní rozboru podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Všetky kaly boli legálne zhodnotené

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) v reakcií na tlačovú konferenciu uviedla, že jej dcérska spoločnosť Bioenergy spolupracovala s firmou, ktorá mala všetky legálne povolenia na spracovanie odpadových kalov v lokalite Farma Prudské.


„BVS má k dispozícii potvrdenia, že všetky kaly, ktoré táto spoločnosť od BVS prevzala na spracovanie, boli legálne zhodnotené. Za celý tento proces nesú plnú zodpovednosť spoločnosti Elee a Elee Consult. Spoluprácu s týmito firmami sme ukončili v októbri minulého roka, mesiac po nástupe súčasného vedenia BVS,“ uviedla BVS v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal riaditeľ komunikácie Peter Podstupka.

Kaly nie sú od čistiarní v správe BVS

BVS tvrdí, že z vlastnej iniciatívy v prvej polovici mája preverovala podozrenia na neidentifikovateľné kaly z čistiarní odpadových vôd, ktoré sa objavili na skládke. Expert z BVS mal priamo na mieste identifikovať tri druhy kalov, ktoré však technologicky alebo typovo nezodpovedajú kalom vznikajúce v čistiarniach odpadových vôd v správe BVS.


„Jeden kal má charakteristické znaky zvyškov z bioplynovej stanice, druhý sa podobá na odpad po technologickom spracovaní tukov. Takéto typy kalov BVS neprodukuje. Tretí identifikovaný kal by typovo mohol pochádzať z čistiarne odpadových vôd, ale spoločnosť Bioenergy odpadové kaly energeticky zhodnocuje, a teda aj odvodňuje. Kal uskladnený na tomto mieste však svojou konzistenciou nezodpovedal tomuto procesu, a teda nie je podľa odborníkov z čistiarní odpadových vôd v správe BVS,“ uviedla BVS v stanovisku.


Dodala, že je pripravená poskytnúť MŽP aj SIŽP pomoc, „aby sa podarilo chytiť ľudí, ktorí takto nezodpovedne ohrozujú životné prostredie“.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie