• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Embraco zastavilo výrobu a vývoz produktov na Ukrajinu aj do Ruska, zamestnanci čerpajú dovolenku

Embraco zastavilo výrobu a vývoz produktov na Ukrajinu aj do Ruska, zamestnanci čerpajú dovolenku

Pohľad do výrobnej haly závodu Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi.

Dosah vojnového konfliktu na Ukrajine začína pociťovať aj najväčší zamestnávateľ na Spiši, závod spoločnosti Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi. Jeho riaditeľ Tomáš Kandra pre agentúru SITA potvrdil, že v závode zastavili výrobu a vývoz jeho produktov do tejto krajiny až do odvolania.

Výrobca kompresorov pre domáce a komerčné chladenie čiastočne pozastavil predaj výrobkov do Ruskej federácie, čo spôsobilo nutnosť úpravy výrobného programu.

Zamestnanci čerpajú dovolenku

„Linka EM na výrobu domácich kompresorov je preto od 4. marca do utorka 8. marca odstavená,“ vysvetlil Kandra.

Zamestnanci si čerpajú minuloročnú alebo tohtoročnú dovolenku, prípadne im je pridelená náhradná práca. Pred podniknutím ďalších krokov spoločnosť momentálne skúma aktuálnu situáciu. „V tomto čase nemôžeme vylúčiť nutnosť ďalších odstávok,“ dodal riaditeľ závodu.

V závode pracuje viac ako 2-tisíc ľudí

V prevádzke vyrábajúcej prevažne kompresory pre domáce a komerčné chladenie pracuje momentálne približne 2 200 zamestnancov.


Závod Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi otvorili v roku 1999. Zameriava sa predovšetkým na výrobu kompresorov pre komerčné chladenie a kondenzačné jednotky. Brazílskeho výrobcu kompresorov vlastnil a kontroloval americký koncern Whirlpool. Od roku 2019 patrí do skupiny Nidec Global Appliance.


Všetko čo potrebujete vedieť o novom sankčnom režime voči Rusku

Západ na Rusko uvalil najprísnejší sankčný režim, aký sme doteraz mali možnosť vidieť. Medzi tie najtvrdšie postihy patrí zmrazenie aktív Ruskej centrálnej banky a tým aj prístup k federálnym rezervám, obmedzenie obchodovania v dolároch, librách, či eurách, odpojenie siedmych ruských bánk od systému SWIFT (zatiaľ s výnimkou tých najväčších), uzavretie vzdušného priestoru pre ruské aerolínie, či zákaz exportu súčiastok pre ťažobný priemysel.

Dlhodobé vykrvácanie ruskej ekonomiky

Rubeľ sa pod vplyvom týchto sankcií dostáva na rekordné minimá a momentálny stav navráva tomu, že situácia sa bude ešte vyostrovať a s ňou aj sankcie. Tie sú namierené na dlhodobé vykrvácanie ruskej ekonomiky a tak môžeme očakávať aj tvrdé postihy ako odpojenie od SWIFT-u, či postupné znižovanie závislosti na ruských energiách.

Obe spomenuté oblasti sú však dvojsečnou zbraňou, keď firmy spomedzi EÚ27 tvoria až 55-75 % priamych zahraničných investícií v Rusku vo výške približne 300 miliárd euro.


Na daný moment evidujeme v Rusku pôsobiť viacero slovenských spoločností s celkovou výškou investícií 31 miliónov eur, ktorým hrozí vypnutie od SWIFT-u a teda strata finančného spojenia s ich materskými firmami na Slovensku. Zatiaľ vieme povedať, že zahraniční investori sa snažia dostať svoje prostriedky čo najskôr z Ruskej federácie, čo je otázka, ktorou by sa mali zaoberať aj slovenskí podnikatelia.

Česko dováža až 100 % svojho plynu z Ruska

Naopak na Ukrajine zaznamenávame problém s prístupom k investíciám slovenských spoločností, či neschopnosťou pokračovať v obchodnej aktivite. Slovenské investície v krajine sa pohybujú vo výške 74 miliónov eur.

V tomto prípade je potrebné počkať do ukončenia bojov a následne pristúpiť ku každému prípadu individuálne, nakoľko dnes nevieme predpovedať vývoj situácie, ani výšku napáchaných škôd. V každom prípade je do budúcna ľahšie robiť štúdiu realizovateľnosti zahŕňajúcu aj geopolitické/politické riziká, ktorá by mala identifikovať potenciál poistenia voči takýmto udalostiam.


Slovensko dosahuje v medzinárodnom obchode s Ruskom obrat šesť miliárd eur, kým s Ukrajinou takmer jeden a pol miliardy. Krajiny síce nepatria medzi našich najväčších obchodných partnerov, no prípade vypnutia SWIFT-u pre ruský Gazprombank, by naši nákupcovia plynu nemali ako platiť za plyn, ktorý z 85 % dovážame z Ruska.


Spomedzi krajín V4 by takom prípade najviac trpelo Česko dovážajúce až 100 % svojho plynu z Ruska, nasleduje Maďarsko s 95 % a najmenej by touto situáciou trpelo Poľsko, ktoré dováža len 55 % svojej spotreby z Ruska.

Dovoz ropy a ropných produktov

Horšia situácia pre Slovensko je s dovozom ropy a ropných produktov, v tomto ukazovateli dovážame len z Ruska. V rámci V4 je Poľsko na druhom mieste s 72 % dovezenej produkcie z Ruska, Maďarsko so 61 % a Česká republika s 48, 8 % dovážaných ropy a ropných produktov z Ruska. Avšak v tejto oblasti je pomerne ľahšie diverzifikovať import, nakoľko ropa nie je tak náročný na dopravu ako plyn.


Práve vzájomná závislosť na energiách môže pri súčasných sankciách ostať jediným spojením medzi ruskom a západom. Rusko pri súčasnej ekonomickej kríze bude potrebovať predávať plyn do Európy, preto si môže EÚ ponechať spoločne s finančnými kanálmi, ako vyjednávaciu zálohu v prípade ďalších eskalácií.

Na daný moment však neexistuje dôvod na plošnú paniku, či paniku z rozšírenia sa vojenského konfliktu na Slovensko. Základným problémom pre Slovensko bude vyriešiť sanáciu subjektov zasiahnutých sankciami, alebo vojnou a pripraviť sa na ďalšie šoky na trhoch s energiami.


Jozef Hrabina / Autor je hlavným analytikom Rady slovenských exportérov.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie