• Dnes je: Streda 18. mája 2022 meniny má Viola

EMA začala posudzovať tabletku paxlovid proti COVID-19, Pfizer požiadal o jej podmienečné schválenie

EMA začala posudzovať tabletku paxlovid proti COVID-19, Pfizer požiadal o jej podmienečné schválenie

Tabletky paxlovid proti ochoreniu COVID-19.

Európska lieková agentúra (EMA) začala posudzovať žiadosť farmaceutickej spoločnosti Pfizer o podmienečné schválenie jej tabletky proti ochoreniu COVID-19.

V pondelkovom vyhlásení uviedla, že o odobrení podmienečného uvedenia na trh pilulky paxlovid by mohla rozhodnúť v priebehu týždňov „v závislosti od toho, či sú predložené dáta dostatočne spoľahlivé a či sú na podporu hodnotenia potrebné ďalšie informácie“.

EMA už vydala odporúčanie

Žiadosť Pfizeru u liekovej agentúry Európskej únie (EÚ) sa týka použitia tabletky na liečbu mierneho až stredne ťažkého ochorenia COVID-19 u pacientov vo veku od 12 rokov, u ktorých existuje riziko vzniku závažných príznakov v ochorenia.

V decembri EMA vydala odporúčanie týkajúce sa paxlovidu, pre prípad, že by ju členské štáty EÚ chceli začať používať pred oficiálnym schválením.


Svoje odporúčanie agentúra založila na štúdii nehospitalizovaných, neočkovaných pacientov s COVID-19 a najmenej jedným základným ochorením, ktoré ich vystavilo riziku závažného COVID-19.

Američania už paxlovid schválili

„Paxlovid znížil riziko hospitalizácie a smrti, keď liečba začala do piatich dní od začiatku symptómov,“ uviedla vtedy EMA.

Pilulku, ktorú môžu pacienti užívať doma, v decembri už schválili americkí regulátori.


Pfizer v tom čase uviedol, že celosvetovo je dostupných 180-tisíc liečebných kúr, pričom zhruba 60- až 70-tisíc je pridelených USA.


Do konca januára spoločnosť očakávala pre USA 250-tisíc dostupných liečebných kúr.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie