• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Elektrina za bezkonkurenčnú cenu bude aj budúci rok, ale vláda musí konať

Elektrina za bezkonkurenčnú cenu bude aj budúci rok, ale vláda musí konať

Podľa zmluvy majú Slovenské elektrárne dodať elektrinu pre domácnosti za bezkonkurenčnú cenu v tomto aj v budúcom roku v maximálnom množstve 6,15 terawatthodín.

Slovenským domácnostiam by sa v budúcom roku nemali výrazne meniť ceny elektriny. Slovenské elektrárne sú totiž pripravené aj v budúcom roku dodať domácnostiam silovú elektrinu za zastropovanú cenu na úrovni zhruba 61 eur za megawatthodinu.

Ide o cenu, ktorá je hlboko aj pod súčasnými trhovými cenami elektriny. Dotiahnuť je potrebné už len byrokraciu a podpísať zmluvu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už upozornil, že ak by sa dodávka zastropovanej silovej elektriny pre domácnosti nepodarila dohodnúť, domácnosti by museli počítať s nárastom cien za elektrinu o 81 %.

„Slovenské elektrárne sú pripravené podľa dohody v memorande dodávať pre domácnosti na Slovensku elektrinu za zvýhodnené ceny 61,20 eura za megawatthodinu aj v budúcom roku,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková.

Podnikli všetky kroky/

Slovenský dominantný výrobca elektriny už podľa nej podniká všetky kroky k tomu, aby bolo čo najskôr možné podpísať implementačnú zmluvu so štátom.


„A to aj napriek tomu, že Európska komisia nevydala rozhodnutie o súlade tejto schémy s právom štátnej pomoci, ale len nezáväzný list,“ upozornila Baková.


Po podpise implementačnej zmluvy so štátom budú Slovenské elektrárne podľa nej dodávať elektrinu pre domácnosti v roku 2024 podľa dohody uvedenej v memorande.

Konala bývalá aj súčasná vláda

Dodávku zastropovanej silovej elektriny pre domácnosti za spomínanú cenu 61 eur za megawatthodinu v budúcom, ale aj v ďalších rokoch až do roku 2027 dohodla ešte taktiež dočasne poverená vláda Eduarda Hegera.


Vtedajší minister hospodárstva Karel Hirman sa s elektrárňami dohodol na predĺžení dodávok zastropovanej silovej elektriny o ďalšie roky pri zvýšení výkonu nového tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce na 55 percent v marci tohto roka.


Aj súčasná dočasne poverená vláda odborníkov už v tejto veci konala. V júni uložila ministrovi hospodárstva a ministrovi financií podpísať zmluvu so Slovenskými elektrárňami, ich hlavným akcionárom spoločnosťou Slovak Power Holding, B.V. a Slovenským plynárenským priemyslom (SPP) o implementácii mimoriadnych opatrení na elimináciu dopadu nárastu cien elektrickej energie na vybrané skupiny odberateľov.

Štát sľúbi, že nezavedie špeciálne daneMinister hospodárstva Peter Dovhun má zabezpečiť zapracovanie zmien do zmluvy, ktorými Európska komisia podmieni vydanie súhlasu.


V zmluve sa Slovenské elektrárne zaväzujú ponúknuť SPP ako agentovi na predaj svoju vyrobenú elektrinu za spomínaných 61 eur za megawatthodinu. Podľa zmluvy majú Slovenské elektrárne dodať elektrinu pre domácnosti za bezkonkurenčnú cenu v tomto aj v budúcom roku v maximálnom množstve 6,15 terawatthodín.Slovensko sa na oplátku zaviazalo maximálne podporovať spustenie nových jadrových blokov v Mochovciach. Takže sa štát v zmluve zaviaže, že nezavedie pre Slovenské elektrárne špeciálne dane.


Ceny elektriny pre domácnosti by tak mala vláda skôr či neskôr vyriešiť. Uvidíme, či a aké kroky prijme súčasná vláda odborníkov alebo nová vláda, ktorá vznikne po predčasných parlamentných voľbách, k cenám plynu. Pri nečinnosti vlády totiž podľa ÚRSO hrozí nárast cien plynu v budúcom roku pre domácnosti až o 110 %.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie