• Dnes je: Štvrtok 21. októbra 2021 meniny má Uršuľa

Efektivita vakcín napriek stále vyššiemu počtu zaočkovaných neklesá, vysvetľuje analytik Smatana

Efektivita vakcín napriek stále vyššiemu počtu zaočkovaných neklesá, vysvetľuje analytik Smatana

Podľa aktuálnych zahraničných štúdií tak stále platí, že vakcíny Comirnaty a Spikevax chránia pred hospitalizáciou na 95 až 99 percent, očkovacia látka Vaxzevria v rozpätí od 90 až 99 percent.

Ministerstvo zdravotníctva SR začalo zverejňovať, koľko percent z hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 tvoria nezaočkovaní jedinci.

Prvé údaje sa pohybovali okolo 91 percent, v súčasnosti nezaočkovaní tvoria 86 percent všetkých hospitalizácií.

Ako však zdravotnícky analytik Martin Smatana na sociálnej sieti vysvetľuje, neznamená to, že efektivita vakcíny klesá. Nedá sa totiž odôvodňovať od štatistík, ktoré zverejňuje ministerstvo.

Percento zaočkovaných bude rásť

„Efektivita sa dá buď dopočítať matematickými modelmi alebo klinickými štúdiami, kde sa sledujú dve populácie, a to jedna očkovaná a druhá nie,” doplnil analytik.


Navyše, percento zaočkovaných medzi hospitalizovanými bude ďalej rásť. Je to z logického dôvodu.


„Čím viac očkovaných bude krajina mať, tým viac bude rásť aj percento hospitalizovaných, ktorí dostali obe dávky. Ak by krajina mala zaočkovaných každého obyvateľa a mala len jedného hospitalizovaného, tak očkovaní tvoria 100 percent hospitalizovaných,” dodal Smatana.

Ochrana vydrží päť mesiacov

Podľa aktuálnych zahraničných štúdií tak stále platí, že vakcíny Comirnaty a Spikevax chránia pred hospitalizáciou na 95 až 99 percent, očkovacia látka Vaxzevria v rozpätí od 90 až 99 percent.


„Aj keď časom klesá efektivita voči symptomatickému prejavu, podľa dát z Anglicka, ochrana pred hospitalizáciou a ťažkým priebehom sa drží minimálne päť mesiacov na viac menej nezmenenej úrovni,” napísal na záver bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky.


Rovnako treba brať do úvahy, že efektivita vakcíny závisí od mnohých faktorov, ako sú vek či pridružené ochorenia. Očkovaní ľudia napriek tomu majú výrazne menšiu šancu pred hospitalizáciou a úmrtím ako neočkovaní, a to naprieč všetkými skupinami.


Ministerstvo zdravotníctva začalo zverejňovať koľko z hospitalizovaných tvoria nezaočkovaní ľudia. Kým prvé údaje sa pohybovali okolo 91%, dnes nezaočkovaní tvoria „len“ 86% všetkých hospitalizácií.


Znamená to, že vakcíny chránia pred hospitalizáciou len na 86% a ich efektivita prudko klesá? Nie.


Efektivita vakcín sa nedá odôvodňovať od štatistík, ktoré na dennej báze zverejňuje či naše alebo akékoľvek ministerstvo. Efektivita sa dá buď dopočítať matematickými modelmi (ako robí napr. anglické PHE alebo americké CDC), alebo klinickými štúdiami, kde sa sledujú dve populácie – jedna očkovaná, druha nie a následne sa dopočítava efektivita.


To, že nám náš pomer (ne)očkovaných hospitalizovaných vychádza +- v súlade s očakávanou efektivitou je náhoda. Je to ovplyvnené tým, že nám vlna začala len nedávno, štruktúrou šírenia nákazy a je to skôr vizitkou toho, že máme malú zaočkovanosť populácie.


Logicky, čím viac očkovaných bude krajina mať, tým viac bude rásť aj percento hospitalizovaných, ktorí dostali obe dávky. Ak by krajina mala zaočkovaného každého obyvateľa a mala len jedného hospitalizovaného, tak očkovaní tvoria 100% hospitalizovaných.

Kým na Slovensku tvoria neočkovaní približne 86% všetkých hospitalizovaných, v Anglicku to bolo za august len 58% a Írsku 46%. Podiel (ne)očkovaných na celkových hospitalizáciách a efektivita vakcín sú teda dve rozdielne témy.


Aká je teda efektivita vakcín?


Podľa dnešnej štúdie PHE (https://bit.ly/3hEJLqF), Pfizer a Moderna chránia pred hospitalizáciou na 95-99% a Astrazeneca v rozpätí 90-99%. Aj keď časom klesá efektivita voči symptomatickému prejavu, podľa dát z Anglicka, ochrana pred hospitalizáciou a ťažkým priebehom sa drží minimálne 5 mesiacov na viac menej nezmenenej úrovni.


Áno, efektivita závisí od mnohých faktorov. Vek, pridružené ochorenia a mnohé iné faktory hrajú veľkú rolu. Toto pekne zachytáva PHE na grafoch nižšie. Všimnite si, že očkovaní majú výrazne menšiu šancu pred hospitalizáciou a úmrtím ako neočkovaní, a to naprieč všetkými skupinami.

Aj keď nám rastie počet prípadov rekordným tempom, stále nie je neskoro na zaočkovanie. Neriskujte to.

Zdroj: Facebook Martin Smatana

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie