• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

ECDC prefarbilo Chorvátsko na červeno, v krajine sa však nachádza viac turistov ako pred pandémiou

ECDC prefarbilo Chorvátsko na červeno, v krajine sa však nachádza viac turistov ako pred pandémiou

Pri vstupe do krajiny sa okrem plnej zaočkovanosti akceptuje aj preukázanie sa negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu.

10.9.2021 (Webnoviny.sk) - Chrovátsko je od štvrtka 9. septembra zaradené z pohľadu pandémie koronavírusu medzi červené krajiny. Rozhodlo o tom Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informuje na svojej webovej stránke.

Pri vstupe do krajiny sa okrem plnej zaočkovanosti akceptuje aj preukázanie sa negatívnym výsledkom PCR testu, ktorý nesmie byť starší ako 72 hodín. Akceptuje sa aj negatívny výsledok antigénového testu, ten nesmie byť starší ako 48 hodín. Potvrdenie o očkovaní či testoch musí byť v anglickom či chorvátskom jazyku.

Rezort diplomacie upozorňuje, že chorvátske úrady naďalej striktne kontrolujú všetky stanovené podmienky pre vstup do krajiny. Aktuálne podmienky vstupu a tranzitu platia minimálne do stredy 15. septembra, nevylučuje sa ale ich predĺženie.

Pre mnohé krajiny je Chorvátsko stále bezpečné

Chorvátska ministerka cestovného ruchu a športu Nikolina Brnjac z tohto dôvodu vyzvala všetkých k dodržiavaniu epidemiologických odporúčaní a očkovaniu, aby chránili seba aj iných v krajine. Chorvátske turistické združenie (CHTZ) o tom informovalo v piatok v tlačovej správe.

"Priaznivá epidemiologická situácia je predpokladom pre organizovanie spoločenských a ekonomických podujatí. V tejto chvíli je v Chorvátsku stále viac ako pol milióna turistov, čo je viac ako v rovnakom období roku 2019, a to by malo byť podnetom a výzvou pre všetkých, ktorí sa správajú zodpovedne, že cestovný ruch ešte stále môže dosiahnuť výborné výsledky," uviedla ministerka Brnjac.

Riaditeľ CHTZ Kristjan Staničić neočakáva, že nová mapa ECDC výrazne ovplyvní toky turistov v krajine.

"Najmä ak vieme, že pre nás dôležité zdrojové trhy ako Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Česká republika, Slovensko, Holandsko či USA majú svoj vlastný systém monitorovania a publikovania odporúčaní pre cestovanie a podľa nich je Chorvátsko stále bezpečnou destináciou," uviedol šéf CHTZ.

Turistická sezóna je úspešná

Tiež vyzval k dodržiavaniu epidemiologických opatrení a očkovaniu, aby do konca septembra a v októbri dosiahli čo najlepšie výsledky. V Chorvátsku v tomto roku zaznamenali zatiaľ 73 miliónov prenocovaní návštevníkov, čo podľa Staničića potvrdzuje, že "turistická sezóna v krajine je veľmi úspešná".

V Chorvátsku je podľa neho aktuálne asi 550-tisíc turistov, zatiaľ čo v rekordnom roku 2019 ich bolo v rovnakom období zhruba 470-tisíc. V celom Chorvátsku s prihliadnutím na cestovanie počas pandémie COVID-19 zriadili ďalších 350 testovacích miest, aby v prípade potreby mohli byť všetci turisti testovaní v dostupných miestach pred návratom domov.

Ministerstvo cestovného ruchu a športu tiež zabezpečilo distribúciu viac ako jedného milióna testov za dostupnejšie ceny pre turistov, ktorí strávia tri a viac nocí v komerčnom ubytovaní. Vzhľadom na podmienky prekračovania hraníc a záujmy turistov je navyše očkovanie v Chorvátsku možné aj pre zahraničných občanov.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie