• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Dvojzmenná prevádzka na školách sa zruší, podľa Gröhlinga stojí aj za opakovaním ročníkov u detí

Dvojzmenná prevádzka na školách sa zruší, podľa Gröhlinga stojí aj za opakovaním ročníkov u detí

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR plánuje zrušiť dvojzmennú prevádzku na školách. Uviedol to na piatkovom brífingu minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Dvojzmenná prevádzka na základných školách napomáha tomu, že deti opakujú ročník.

Na Slovensku je 49 škôl, na ktorých je dvojzmenná prevádzka. Najviac takýchto škôl evidujú v Prešovskom kraji, a to 26. Za ním nasleduje Košický kraj s 21 školami s dvojzmennou prevádzkou a po jednej registrujú v Nitrianskom a Žilinskom kraji. Táto situácia sa týka 4 300 detí.

Alokácia za milióny eur

Podľa Gröhlinga je problematika najvýraznejšia v troch osadách. Ide o Jarovnice a Lomničku, kde v oboch osadách sa to týka cez viac než 300 detí a v Bystranoch, kde je zasiahnutých necelých 300 detí.

„Kvôli tomu sme aj začleňovali v rámci plánu obnovy výraznú alokáciu na to, aby sme odstránili dvojzmennú prevádzku. Má ísť o jedno z opatrení na zabránenie prepadávania detí,“ priblížil s tým, že alokácia je v hodnote 29 miliónov eur.


Peniaze budú smerovať do výstavby, prestavby a dostavby základných škôl tak, aby sa odstránila dvojzmenná prevádzka.

Môžu nastať rôzne problémy

Začiatok riešenia má ministerstvo naplánovaný na začiatok budúceho kalendárneho roku. Gröhling doplnil, že na tom pracuje samostatný tím, ktorý už komunikuje s jednotlivými starostami a riaditeľmi základných škôl.

Tento problém považuje za náročný, a preto potrebujú aj súčinnosť s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR a so splnomocnenkyňou vlády SR pre rómske komunity, aby tento problém vedeli vyriešiť do budúcna. Minister skonštatoval, že nemusí ísť totiž iba o finančný, ale aj komunikačný a logistický problém.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie