• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Dve tretiny Slovákov súhlasia s členstvom Slovenska v Európskej únii, ukázal prieskum

Dve tretiny Slovákov súhlasia s členstvom Slovenska v Európskej únii, ukázal prieskum

Viac než tretina opýtaných Slovákov pripúšťa, že by Slovensko v budúcnosti mohlo alebo malo vystúpiť z EÚ.

24.3.2023 (SITA.sk) - S členstvom Slovenska v Európskej únii (EÚ) súhlasí 67 percent Slovákov. Spokojných je teda takmer sedem z desiatich Slovákov.

Naopak, skôr a vôbec nesúhlasí 31 percent respondentov, pričom 37 percent opýtaných Slovákov pripúšťa, že by Slovensko v budúcnosti mohlo alebo malo vystúpiť z EÚ.

Najväčšou výhodou je cestovanie

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky pre Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, ktorý realizovala agentúra Focus počas decembra 2022 na vzorke 1 007 respondentov.

V prieskume sa ďalej uvádza, že za zotrvanie v EÚ je 58 percent opýtaných. 46 percent respondentov za najväčšie výhody členstva Slovenska v EÚ považuje najmä možnosti cestovania do zahraničia a 40 percent možnosti štúdia v zahraničí.

27 percent Slovákov si myslí, že Slovensko členstvom v EÚ najviac stráca predovšetkým v ochrane pred prílevom utečencov a v podpore poľnohospodárstva (21 percent).

Viac než polovica hrdých na Úniu

Z prieskumu vyplýva tiež to, že Slováci považujú za najdôležitejšie pre ich život lepšie zdravotnícke služby, čo uviedlo 80 percent opýtaných. Bezpečnosť či zlepšovanie životnej úrovne uviedlo 77 percent.

Tri štvrtiny respondentov je podľa prieskumu hrdých na to, že sú občanmi Slovenska a 57 percent Slovákov je hrdých na to, že sú občanmi EÚ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie