• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Dvanásty balík sankcií voči Rusku čoskoro predstavia a podľa Von der Leyenovej sa otvoria rokovania o vstupe Ukrajiny do EÚ

Dvanásty balík sankcií voči Rusku čoskoro predstavia a podľa Von der Leyenovej sa otvoria rokovania o vstupe Ukrajiny do EÚ

Súčasťou je zákaz dovozu ruských diamantov a vývozu duálnych technológií.

Európska únia na budúci týždeň oznámi 12. balík sankcií proti Rusku. Ako referuje web eurointegration.com.ua, počas sobotňajšej návštevy Kyjeva to potvrdila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Rokovanie o vstupe do EÚ

„Na budúci týždeň oznámime nový 12. balík sankcií voči Ruskej federácii. Sankcie budeme implementovať, kým nepríde mier,“ povedala Von der Leyenová počas prejavu v ukrajinskom parlamente.

Európska únia pripravuje dvanásty balík sankcií voči Rusku. Súčasťou je zákaz dovozu ruských diamantov a vývozu duálnych technológií.

Do Ruska by sa tak nemali dostávať zváracie, chemické a iné technológie, ktoré možno použiť aj vo vojenskom priemysle. EÚ chce tiež obmedziť obchádzanie sankcií prostredníctvom tretích krajín, ako je Kirgizsko a Turecko, a zakročiť proti neregistrovaným tankerom, vďaka ktorým dokáže Rusko predávať ropu nad stanoveným cenovým stropom.


Sankčný balík bude potrebovať jednomyseľný súhlas všetkých členských krajín Únie.


Som si istá, že už tento rok dokážete dosiahnuť svoje ambiciózne ciele a otvoriť proces rokovaní o vstupe do EÚ. Európa do vás chce investovať. A preto predstavujeme plán, ktorý vám zabezpečí 50 miliárd eur. To je viac, ako ktorákoľvek iná krajina dostala po Marshallovom pláne,“ povedala Von der Leyenová.

Reformný plán

Dôležitou úlohou je podľa nej využiť tieto peniaze čo najefektívnejšie, preto EÚ spolu s Ukrajinou vypracovala reformný plán.

„Učíte nás skutočný význam Európy. Prinášame vám solidaritu ľudí v Európe. Spoločne môžeme vyhrať tento boj a dokončiť budovanie našej únie. Spolu sme Európa,“ podotkla predsedníčka Európskej komisie.

Situácia na fronte nie je patová, tvrdí Zelenskyj a odmieta rokovania s Ruskom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nepovažuje situáciu na fronte za patovú a tvrdí, že Ukrajina nebude rokovať s Ruskom.


Ako referuje web Ukrajinská pravda, ukrajinský líder to povedal na sobotňajšej tlačovej konferencii s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou v Kyjive.

Musia počkať na F-16

Tá na platforme X uviedla, že rozhovory počas jej šiestej návštevy sa zamerajú na cestu Ukrajiny k vstupu do EÚ „a na to, ako sa budeme naďalej snažiť prinútiť Rusko platiť za svoju útočnú vojnu“.


Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj predtým uviedol, že niekoľko mesiacov trvajúca ukrajinská protiofenzíva „postupne prechádza do pozičnej formy“ a upozornil, že výrazný prienik cez ruské línie je nepravdepodobný.

Zalužnyj priznal, že parita medzi ruskou a ukrajinskou technológiou a taktikou vedie k určitému typu „patovej situácie“ podobnej tej, ktorú sme videli v prvej svetovej vojne.

Zelenskyj však povedal, že situácia nie je patová. „Toto nie je patová situácia. Rusko ovláda oblohu. Chránime našu armádu. Nikto jednoducho nechce hádzať (vojakov do boja, pozn.) spôsobom, akým Rusko hádže svojich ľudí ako mäso... Ako to prekonať? Lietadlami F-16. Musíme počkať, kým sa chlapci vrátia z výcviku. Keď je na fronte protivzdušná obrana, armáda ide dopredu a využíva techniku.“

Pat videli aj minulý rok

Zelenskyj pripomenul, že minulý rok si všetci mysleli, že Ukrajinci sú v patovej situácii. „Niekoľko vojenských trikov, a pamätáte si, Charkivská oblasť bola oslobodená,“ povedal.

„Nemáme právo sa vzdať. Aká je alternatíva? Máme sa vzdať tretiny nášho štátu? Toto bude len začiatok. Vieme, čo je zmrazený konflikt... Musíme viac spolupracovať s našimi partnermi na protivzdušnej obrane, odblokovať oblohu, dať našim bojovníkom možnosť viesť útočné akcie,“ skonštatoval Zelenskyj.

„Každý pozná môj postoj, ktorý sa zhoduje s postojom ukrajinskej spoločnosti. Dnes na mňa nikto netlačí. To všetko bolo na začiatku vojny a pred vojnou. Dnes už netlačí nikto z lídrov EÚ, USA,“ poznamenal Zelenskyj.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie