• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Dva roky po záplavách chýba Amazónii voda. Hladiny riek klesli rekordne nízko

Dva roky po záplavách chýba Amazónii voda. Hladiny riek klesli rekordne nízko

Nízke hladiny riek v celej brazílskej Amazónii spôsobili, že stovky riečnych komunít zostali izolované v snahe získať prístup k pitnej vode.

Brazílska rieka Negro, ktorá je druhým najväčším prítokom Amazonu, dosiahla v pondelok najnižšiu úroveň od začiatku oficiálnych meraní v blízkosti mesta Manaus pred 121 rokmi. Záznamy potvrdzujú, že táto časť najväčšieho dažďového pralesa na svete trpí extrémnym suchom. Deje sa tak iba dva roky po silných záplavách v oblasti.

Šiesta najväčšia rieka na svete

Hladina rieky Negro klesla v pondelok na 13,5 metra z pôvodných 30,02 metra nameraných v júni 2021, čo bola dosiaľ najvyššia zaznamenaná úroveň. Rieka Negro tvorí asi 10 % povodia Amazonu a z hľadiska objemu vody je šiestou najväčšou riekou na svete.

Problémy v celej krajine

Nízku hladinu má taktiež rieka Madeira, ďalší dôležitý prítok Amazonu, čo spôsobilo zastavenie prevádzky priehrady Santo Antonio a štvrtej najväčšej brazílskej vodnej elektrárne.


Nízke hladiny riek v celej brazílskej Amazónii spôsobili, že stovky riečnych komunít zostali izolované v snahe získať prístup k pitnej vode. Sucho narušilo aj komerčnú plavbu, ktorá zásobuje dvojmiliónové mesto Manaus s veľkým priemyselným parkom.


Manaus je hlavným mestom štátu Amazonas, ktorý sucho postihlo najviac. Koncom septembra vyhlásilo núdzový stav v dôsledku sucha 55 z tamojších 62 okresov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.




Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024





Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie