• Dnes je: Sobota 20. apríla 2024 meniny má Marcel

Druhé kolo celoplošného testovania by mohlo byť bez Bratislavy, tvrdí Krajčí a opatrenia by ešte neuvoľňoval

Druhé kolo celoplošného testovania by mohlo byť bez Bratislavy, tvrdí Krajčí a opatrenia by ešte neuvoľňoval

V Bratislave bol výskyt pozitívnych prípadov veľmi nízky.

Do druhého kola celoplošného testovania by nemusela byť zapojená Bratislava. Pred rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že v Bratislave bol výskyt pozitívnych prípadov veľmi nízky.

Reálna účasť na testovaní

Dodal však, že sa najprv musí vyhodnotiť reálna účasť na testovaní. „Keby číslo zostalo také, aké je teraz, určite budem jeden z tých, ktorý budem hovoriť, že Bratislava nie,“ povedal.

Z epidemiologického hľadiska má podľa Krajčího druhé kolo testovania veľký zmysel, pretože antigénový test zachytí približne sedem najinfekčnejších dní z ochorenia. „Dve testovania po sebe majú účinnosť jedného PCR testu,“ doplnil šéf rezortu zdravotníctva.


Krajčí tiež informoval, že podľa usmernenia hlavného hygienika SR Jána Mikasa zdravotníci, ktorí boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou, majú ďalej pokračovať v práci za použitia ochranných pomôcok. Na piaty deň majú byť následne testovaní klasickým PCR testom.

Počty budú ešte rásť

Opatrenia po celoplošnom testovaní by sa ešte nemali uvoľňovať, myslí si Krajčí. Keď sa Slovensku podarí krivku pozitívnych prípadov sploštiť, bude síce menej infikovaných, počty však budú podľa neho stále rásť.


„Neverím, že sa nám dostane v takej slobode, akú máme, reprodukčné číslo pod jedna,“ povedal Krajčí pred rokovaním vlády. Doplnil, že tým pádom budú počty prípadov stále rásť.


„Vymklo sa nám to spod kontroly práve pre to, že opatrenia neboli dôsledné. Teraz, keď sa nám podarí nekontrolovanú vlnu zbrzdiť, prosím, buďme opatrní a rozumní a znova sa nedostaňme sa do tejto situácie za pár týždňov,“ uviedol minister zdravotníctva.


Podľa Krajčího bude záležať len od toho, ako dlho vydržíme v čo najslobodnejšom režime, preto opatrenia musia byť nastavené múdro.


„Keď ich nastavíme múdro, môžeme si užívať veľkú mieru slobody. Keby sme opatrenia uvoľnili, za chvíľu to znova pustíme a slobodu, ktorú by sme si normálne mohli užívať v dlhom čase, budeme musieť znova po nejakom čase brzdiť veľmi striktnými opatreniami,“ dodal.

Lôžka sú naplnené na 50 percent

Situácia v nemocniciach je krízová na celom severnom Slovensku, uviedol minister Krajčí. Ako dodal, situácia v regiónoch je veľmi rozdielna, rezort však jednotlivé regióny sleduje a snaží sa situáciu centrálne riadiť. Regionálne však môžu vznikať väčšie návaly v nemocniciach.

„Vysielame tímy z ministerstva, chodíme po nemocniciach, snažíme sa situáciu riešiť,“ povedal Krajčí. Zlá situácia je podľa neho aj v Bojniciach, rezort preto požiadal nemocnice v Partizánskom, Topoľčanoch, Trenčíne a Nitre, aby pomohli.


Minister zdravotníctva tiež uviedol, že vedenie nemocníc nechce, aby im „len tak niekto priniesol pacienta“. „Musí sa telefonovať a zisťovať, či je personál ochotný prijať pacientov,“ vysvetlil. Dodal však, že ministerstvo situáciu rieši. Pracuje na usmernení situácie tak, aby nemocnice boli solidárne.


Kapacita lôžok je podľa ministra aktuálne naplnená na približne 50 percent.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Akákoľvek snaha o ovládnutie kultúry je prejavom nekultúrnosti, vyhlásila Čaputová (video)

akakolvek snaha o ovladnutie kultury je prejavom nekulturnosti vyhlasila caputova video

20.4.2024 (SITA.sk) - Kultúra je vecou nás všetkých, akákoľvek snaha o jej ovládnutie je prejavom nekultúrnosti. Po piatkovom stretnutí so zástupcami kultúrnej obce tak reagovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Je presvedčená, že štát nemá kultúru politicky ovládať, ale vytvárať pre ňu podmienky a prostredie, a akékoľvek systémové zmeny sa majú diať v riadnom legislatívnom procese a za účasti odbornej verejnosti.

Pozvanie prijali aj rektori

Pozvanie prezidentky na diskusiu prijali rektori univerzít Vysokej školy múzických umení v Bratislave a Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Martin Šmatlák a Bohunka Koklesová, exminister kultúry Marek Maďarič a herec i vysokoškolský pedagóg Martin Huba.

Predmetom ich rozhovoru boli poslancami koalície predložené novely zákonov o Fonde na podporu umenia a Audiovizuálnom fonde i novely zákona o múzeách a galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty.

Neopomenuli ani pripravované zmeny týkajúce sa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), ktoré plánuje ministerstvo kultúry. Z diskusie s ľuďmi z kultúrnej oblasti pre prezidentku vyplynulo, že navrhované zmeny idú opačným smerom ako dlhoročný trend manažovania kultúry v našej krajine. Tento trend viedol k nezávislosti od politickej moci a posilneniu autonómie.

Ohrozenie neštátnych zdrojov

„Znepokojujúce sú aj upozornenia na znefunkčnenie niektorých inštitúcií, alebo problémy s vykonateľnosťou pripravovanej právnej úpravy, najmä pokiaľ ide o rozhodovanie o fondoch. V neposlednom rade bude potrebné zodpovedať aj na otázku možného ohrozenia neštátnych zdrojov v týchto fondoch v prípade, ak dôjde k zmene pravidiel o ich rozhodovaní,“ napísala prezidentka na sociálnej sieti.

Zmeny v RTVS hlava štátu nazvala účelovými. Podľa nej je jediným cieľom rezortu kultúry vymeniť súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja a personálne preobsadenie riadiacich orgánov.

„Predkladatelia síce upustili od viacerých excesov, akými bola Programová rada či bezdôvodné odvolávanie riaditeľa, avšak účelové rušenie a znovuvzkriesenie akejkoľvek inštitúcie iba za účelom obídenia funkčného obdobia jeho vedenia nie je v súlade s pravidlami fungovania demokratickej spoločnosti,“ uzavrela.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nová kompetencia

Z navrhovaných zmien vyplýva, že počet členov dozornej komisie Fondu na podporu umenia sa môže zvýšiť z pôvodných troch na päť členov. Taktiež sa na radu fondu môže preniesť nová kompetencia, a to voliť a odvolávať nových dvoch členov komisie.

Podobné zmeny nastanú aj pri novele zákona o Audiovizuálnom fonde, keď sa počet členov dozornej komisie zvýši z troch na päť členov. Dôvodom podľa koaličných poslancov je posilnenie kontrolnej právomoci štátu vo fonde.

„Návrh zvyšuje počet členov, ktorých priamo menuje minister kultúry a zavádza menovanie jedného člena dozornej komisie na návrh ministra financií," píše sa v predloženom materiáli.

Zruší sa verejné vypočutie

Spôsob výberu štatutárneho orgánu múzea alebo galérie zriadených ústredným orgánom štátnej správy, vyšším územným celkom alebo obcou, resp. vedúceho zamestnanca riadiaceho múzeum alebo galériu, ktoré nie sú právnickou osobou, by sa mohol upraviť.

Spôsob výberu podľa koaličných poslancov, ktorí zmeny predložili, spôsobuje administratívnu záťaž najmä menším obciam, ktoré tieto funkcie obsadzujú. Zrušiť by sa malo verejné vypočutie uchádzačov o spomínanú funkciu.

Viac k téme: Kultúra, Prezidentka SR, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Zdroj: SITA.sk - Akákoľvek snaha o ovládnutie kultúry je prejavom nekultúrnosti, vyhlásila Čaputová (video)


Počasie