• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Dovoz ruskej ropy do EÚ prudko klesol, kompenzoval sa rastom z iných zdrojov

Dovoz ruskej ropy do EÚ prudko klesol, kompenzoval sa rastom z iných zdrojov

Pokles dovozu ropy z Ruska EÚ kompenzovala jeho rastom z iných zdrojov.

Od začiatku roku 2022 sa dovoz ropy do Európskej únie (EÚ) významne zmenil. Pred útokom na Ukrajinu bolo hlavným zdrojom dovozu Rusko. V utorok o tom informoval štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Druhý najväčší dodávateľ

Vo štvrtom kvartáli 2021 a v januári 2022 sa z Ruska dovážalo 39,657 milióna až 49,698 milióna barelov ropy a dovoz ruskej ropy tvoril 24 až 31 percent celkového dovozu do EÚ.


Druhým najväčším dodávateľom boli USA, ktoré na európsky trh importovali 19,115 milióna až 20,751 milióna barelov, čo bolo 10 až 13 percent celkového dovozu Únie.

Dovoz z Nórska a Kazachstanu bol zruba zhodný a tvoril osem až 14 percent importu. Iracká ropa tvorila sedem až 12 percent dovozu do EÚ a ropa z Líbye a Veľkej Británie sa na celkovom dovoze do Únie podieľala zhruba piatimi percentami.

Ropa z USA

V máji však dovoz z Ruska klesol na 24,162 milióna barelov (12 % importu) a do septembra zostal relatívne stabilný. Od septembra dovoz ruskej ropy postupne klesal a v decembri bol už len na úrovni 7,645 milióna barelov (4 % importu).

Pokles dovozu ropy z Ruska EÚ kompenzovala jeho rastom z iných zdrojov. V decembri 2022 boli najväčším dodávateľom ropy do Únie USA. Dovoz americkej ropy bol na úrovni 344,483 milióna barelov (18 % importu).


Dovoz z Nórska stúpol na 17 percent celkového importu. Dovoz ropy z Líbye a Veľkej Británie stúpol mierne, a to o dva a štyri percentuálne body. Import ropy z Kazachstanu a Iraku sa veľmi nezmenil a v porovnaní so štvrtým kvartálom 2021 stúpol len nepatrne.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie