• Dnes je: Streda 28. septembra 2022 meniny má Václav

Dostavba tunela Višňové je v nedohľadne. Doležal síce nechce maľovať čerta na stenu, ale Skanske sa stavbu nepodarí dokončiť načas (video)

Dostavba tunela Višňové je v nedohľadne. Doležal síce nechce maľovať čerta na stenu, ale Skanske sa stavbu nepodarí dokončiť načas (video)

Západný portál tunela Višňové - Dubná skala stavby D1 pri obci Višňové.

Dostavba úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové sa môže opäť predĺžiť, a to predbežne do septembra alebo októbra 2024.

Problémy na sekundárnom ostení

Dôvodom je potrebná oprava zatiaľ zistených nedostatkov blokov sekundárneho ostenia tunela po predchádzajúcom zhotoviteľovi. Potrebné je ešte skontrolovať stav väčšiny blokov tohto ostenia.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) o tom informoval vo štvrtok s tým, že súčasný zhotoviteľ skupina Skanska už skôr avizoval predĺženie lehoty stavebných prác o šesť až deväť mesiacov.

Práce na tuneli pokračujú


S dokončením problematickej stavby sa predtým počítalo do konca roka 2023, prípadne začiatkom roka 2024. „A teraz nechcem maľovať čerta na stenu, nechcem predikovať. Uvidíme ako dopadne sken zvyšných blokov sekundárneho ostenia, či to bude mať ďalší vplyv na predĺženie výstavby,“ povedal Doležal vo vysielaní na sociálnej sieti.

„Nechceme podceniť kvalitu a bezpečnosť prác. Dôležité je, že v tuneli sa pracuje, robí sa aj na vonkajších objektoch, to je v tejto chvíli asi to najpodstatnejšie,“ uviedol minister.

Predchádzajúci zhotovoviteľ práce odflákol


Zhotoviteľ urobil sken asi 70-tich blokov sekundárneho ostenia tunela, ktoré boli už na pohľad nekvalitné. „Hĺbkový sken potvrdil, že hrúbka sekundárneho ostenia nebola dostatočná. Myslím, že predpis je rádovo 30 centimetrov, na niektorých úsekoch to bolo ledva 5 až 10 centimetrov,“ pripomenul Doležal.

Potvrdil sa tak podľa neho predpoklad zhotoviteľa o potrebe opravných prác po predošlom zhotoviteľovi. Slovenská technická univerzita odporučila v záujme bezpečnosti preveriť aj zvyšných približne dvesto blokov sekundárneho ostenia.


„Bezpečnosť je na prvom mieste aj pre nás ako objednávateľa. Aj Skanska, keď má za dielo niesť záruku, si musí byť istá, že sa nezrúti časť sekundárneho ostenia, keď tunel sprevádzkujeme,“ upozornil šéf rezortu dopravy.


„Ideme pristúpiť k skenovaniu zvyšných blokov sekundárneho ostenia. Všetky skeny nám pomôžu zdokladovať, v akej kvalite bola stavba vykonávaná,“ očakáva Doležal.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské univerzity nechcú pre vysoké ceny energií prejsť na dištančnú výučbu, plánujú úsporné opatrenia a čakajú na pomoc štátu

slovenske univerzity nechcu pre vysoke ceny energii prejst na distancnu vyucbu planuju usporne opatrenia a cakaju na pomoc statu

Slovenské univerzity nechcú prejsť na dištančnú výučbu. Niektoré z nich ale nevylúčili, že k takémuto kroku môžu v závislosti od situácie pristúpiť, prípadne skúšať v zimnom semestri online.

Univerzity sú zároveň pripravené k 17. novembru ukončiť svoju výučbu, ak sa nedočkajú riešenia. Viaceré slovenské univerzity sa takto vyjadrili pre agentúru SITA.

Verejný prísľub premiéra Hegera

Stanovisko Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z polovice septembra, ktoré požaduje zvrátenie negatívneho financovania vysokých škôl, kompenzáciu zvýšených cien energií, ale i dofinancovanie výpadkov v projektoch, oslovené vysoké školy jednohlasne podporujú.

„V tejto chvíli čakáme na konkrétne záruky naplnenia verejného prísľubu premiéra Eduarda Hegera o dopadoch energetickej krízy na vysoké školy. Dúfame, že slovenské univerzity nebudú musieť pristúpiť ku krokom, ktoré avizovala Slovenská rektorská konferencia, a nebudú musieť k 17. novembru prerušiť vyučovanie. Zároveň dôrazne pripomíname, že sanovanie energetických výpadkov je len jednou z troch kruciálnych požiadaviek vysokých škôl nevyhnutných na zabezpečenie ich bazálnej činnosti. O ich rozvoji dnes ani hovoriť nemôžeme. Paralelne s tým realizujeme celú sériu opatrení s cieľom šetriť energiou a znížiť jej spotrebu,“ vyjadril sa rektor Univerzity Komenského (UK) Marek Števček.


Doplnil, že prioritou je udržať slovenské vysoké školstvo funkčné, ale nezáleží to od nich. Bez pomoci štátu je podľa Števčeka otázkou, kedy dôjde ku kolapsu vysokých škôl, nie či sa to vôbec stane.

Premiér SR a dočasne poverený minister školstva Eduard Heger (OĽaNO) minulý týždeň na stretnutí s prezidentom SRK prisľúbil riešenie situácie s cenami energií.

Usmernenia pre študentov

Má tiež v pláne zorganizovať okrúhly stôl, pri ktorom by sa mal stretnúť so zástupcami SRK aj vybranými členmi vlády, no táto diskusia by sa mala konať až po vymenovaní nového ministra či novej ministerky školstva.


Vysoké školy plánujú viaceré úsporné opatrenia. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) sa dlhodobo usiluje o zníženie energetickej náročnosti budov, napríklad prostredníctvom zatepľovania budov či výmeny svietidiel.


Univerzita tiež plánuje postupnú výmenu vozového parku. Študentstvo i zamestnanci školy by mali dostať usmernenia, ako môžu prispieť k šetreniu energií.

Prešovská univerzita v Prešove (PU) tiež pracuje na súbore úsporných opatrení, no zároveň čakajú na kroky vlády SR, keďže nepredpokladajú, že by dokázali pokryť ceny energií v prípade ich výrazného nárastu v budúcom roku.

V zime môžu zatvoriť internáty

„Žilinská univerzita v Žiline bude svoje priestory využívať z hľadiska energií efektívnejšie a zavedie úsporné opatrenia. Konkrétne opatrenia budú závisieť od aktuálnej situácie,“ vyjadril sa prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) Jozef Ristvej.


Podobne i Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) už v súčasnosti vykonáva kroky na zníženie spotreby energií a v závislosti od vývoja cien zvažuje ďalšie kroky, napríklad zníženie teploty vykurovania, výmenu svietidiel, aj ale úplnú odstávku budov, ktoré nie sú využívané.


V prípade neriešenia cien energií zo strany štátu pripúšťa STU aj uzavretie internátov počas zimného skúškového obdobia a skúšanie online formou.

Podobné opatrenia v oblasti zatepľovania či optimalizácie osvetlenia avizovala v tlačovej správe aj Univerzita Komenského v Bratislave. Počas víkendov a popoludní plánujú zaviesť aj útlmový režim budov, a tiež chcú častejšie využívať prácu z domu.

Intenzívne rokovali

Oslovené univerzity sa vyjadrili, že s dotknutými ministerstvami intenzívne rokovali. PU uviedla, že dosiaľ nedostali žiadne konkrétne opatrenia.


Aj UNIZA potvrdila intenzívnu komunikáciu, najmä s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ).


UPJŠ doplnila, že komunikácia prebieha napríklad prostredníctvom SRK, Klubu kvestorov či Rady vysokých škôl SR, no i so samotnými univerzitami.


Rezort školstva si od UPJŠ vyžiadal vyčíslenie nákladov na zvýšené ceny energií a momentálne požiadavky posudzuje. Aj STU potvrdila opakované požiadavky na kompenzáciu nákladov, a to zo strany všetkých slovenských univerzít.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie