• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Dostál: V záležitosti odškodnenia za nezákonné sterilizácie by sa Slovensko mohlo inšpirovať Českom

Dostál: V záležitosti odškodnenia za nezákonné sterilizácie by sa Slovensko mohlo inšpirovať Českom

V Českej republike dostali nezákonne sterilizované Rómky odškodné v prepočte 12-tisíc eur.

7.10.2021 (Webnoviny.sk) - Pri riešení problému odškodňovania nezákonne sterilizovaných žien z rómskych komunít by sa Slovensko mohlo inšpirovať Českou republikou.

Na tlačovej besede po okrúhlom stole na túto tému to uviedol poslanec Ondrej Dostál (klub SaS). Podľa neho v Českej republike našli legislatívne riešenie problému, ktorý v oboch krajinách pochádza ešte z obdobia socialistického Československa.

Riešenie na zelenej lúke

„Nemusíme ho prebrať jedna k jednej, ale môžeme sa inšpirovať," povedal Dostál s tým, že by to bol lepší spôsob, ako hľadať riešenie „na zelenej lúke". Poslanec Peter Pollák mladší (OĽaNO) doplnil, že v ČR dostali nezákonne sterilizované Rómky odškodné v prepočte 12-tisíc eur.

Na Slovensku zatiaľ konkrétna suma v rámci odškodnenia nebola témou rokovaní, celá vec by však podľa Polláka mala byť vyriešená do konca súčasného volebného obdobia. „Aby sa táto téma raz a navždy vyriešila," dodal poslanec.

Komisárka vyzýva na odškodnenie obetí

Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovič tento rok vyzvala slovenskú vládu, aby odškodnila obete nedobrovoľných sterilizácií rómskych žien.

Existujúce právne mechanizmy v podobe individuálnych žalôb v občianskoprávnom konaní totiž podľa nej neposkytli dostatočné zadosťučinenie obetiam, u ktorých došlo k závažnému porušeniu ľudských práv.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie