• Dnes je: Štvrtok 20. januára 2022 meniny má Dalibor

Dostál: V záležitosti odškodnenia za nezákonné sterilizácie by sa Slovensko mohlo inšpirovať Českom

Dostál: V záležitosti odškodnenia za nezákonné sterilizácie by sa Slovensko mohlo inšpirovať Českom

V Českej republike dostali nezákonne sterilizované Rómky odškodné v prepočte 12-tisíc eur.

7.10.2021 (Webnoviny.sk) - Pri riešení problému odškodňovania nezákonne sterilizovaných žien z rómskych komunít by sa Slovensko mohlo inšpirovať Českou republikou.

Na tlačovej besede po okrúhlom stole na túto tému to uviedol poslanec Ondrej Dostál (klub SaS). Podľa neho v Českej republike našli legislatívne riešenie problému, ktorý v oboch krajinách pochádza ešte z obdobia socialistického Československa.

Riešenie na zelenej lúke

„Nemusíme ho prebrať jedna k jednej, ale môžeme sa inšpirovať," povedal Dostál s tým, že by to bol lepší spôsob, ako hľadať riešenie „na zelenej lúke". Poslanec Peter Pollák mladší (OĽaNO) doplnil, že v ČR dostali nezákonne sterilizované Rómky odškodné v prepočte 12-tisíc eur.

Na Slovensku zatiaľ konkrétna suma v rámci odškodnenia nebola témou rokovaní, celá vec by však podľa Polláka mala byť vyriešená do konca súčasného volebného obdobia. „Aby sa táto téma raz a navždy vyriešila," dodal poslanec.

Komisárka vyzýva na odškodnenie obetí

Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovič tento rok vyzvala slovenskú vládu, aby odškodnila obete nedobrovoľných sterilizácií rómskych žien.

Existujúce právne mechanizmy v podobe individuálnych žalôb v občianskoprávnom konaní totiž podľa nej neposkytli dostatočné zadosťučinenie obetiam, u ktorých došlo k závažnému porušeniu ľudských práv.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie