• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Dostál a Baránik v parlamente nepodporia správu generálneho prokurátora Žilinku

Dostál a Baránik v parlamente nepodporia správu generálneho prokurátora Žilinku

Správa generálneho prokurátora nedáva podľa poslanca Alojza Baránika pravdivý obraz o stave prokuratúry.

4.10.2021 (Webnoviny.sk) - Poslanci klubu Sloboda a Solidarita (SaS) Alojz Baránik a Ondrej Dostál budú hlasovať proti tomu, aby parlament prijal správu generálneho prokurátora Maroša Žilinku o činnosti prokuratúry za rok 2020. Poslanci to povedali agentúre SITA.

Pozmeňujúci návrh

Dostál uviedol, že počas rozpravy v parlamente vyjadril svoje výhrady ku generálnemu prokurátorovi. Baránik povedal, že „určite bude proti prijatiu správy".

Minulý týždeň Baránik vystúpil v pléne s pozmeňujúcim návrhom, aby sa v uznesení Národnej rady SR k Žilinkovej správe text „berie na vedomie“ nahradil slovom „odmieta“.

Zdôvodnil to tým, že správa generálneho prokurátora nedáva pravdivý obraz o stave prokuratúry a o stave právneho štátu a plnení úloh s tým súvisiacich.

Poslanecké grémium

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) po prednesení tohto návrhu zvolal poslanecké grémium, pretože takýto postup nebol schválený na koaličnej rade. Kollár po grémiu oznámil, že poslanec nedodržal postup podľa rokovacieho poriadku, a teda nemôže akceptovať jeho návrh.

Baránik agentúre SITA povedal, že vznikla nejaká nejasnosť, predseda Boris Kollár predniesol nejaké názory, ako to prebehlo. „Poradím sa s kolegami a uvidím, čo sa odohralo,“ uviedol poslanec. Dodal, že si nie je istý, či Kollár „môže od stola taký záver urobiť“.

Parlament by mal o správe generálneho prokurátora hlasovať v utorok 5. októbra.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie