• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Dopravný podnik Bratislava má 31 nových kĺbových autobusov, posilnia najmä tie najvyťaženejšie linky (foto+video)

Dopravný podnik Bratislava má 31 nových kĺbových autobusov, posilnia najmä tie najvyťaženejšie linky (foto+video)

Nové kĺbové autobusy vo vozovni Jurajov dvor počas tlačového brífingu primátora Bratislavy a Dopravného podniku Bratislava (DPB), na ktorom predstavili 31 nových kĺbových autobusov s najmodernejšou výbavou. Bratislava, 21. september 2022.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) vo štvrtok symbolicky pri príležitosti medzinárodného dňa bez áut predstavil 31 nových kĺbových autobusov s modernou výbavou.

Ako informoval hovorca DPB Martin Chlebovec, nové autobusy zlepšia komfort cestovania a posilnia niektoré linky.

„Druhá várka nedávno objednaných nových autobusov prichádzala do bratislavského depa po skupinách, následne sa testovali jednotlivé komponenty a v súčasnosti sa postupne zaraďujú do premávky,“ uviedol.

Päť miliónová úspora

Nové nízkopodlažné vozidlá doplnia a modernizujú vozidlový park DPB a zabezpečia zvýšenie prepravnej kapacity najmä najvyťaženejších liniek v rôznych mestských častiach. V prvej etape objednal dopravca 40 kusov kĺbových vozidiel, pri objednávke druhej časti flotily využil opciu a dokúpil 31 vozidiel.

„Zaujímavosťou je dosiahnutá úspora pri tomto nákupe, ktorá predstavuje zhruba päť miliónov eur, vďaka čomu ide o historicky najvýhodnejšiu kúpu kĺbových autobusov,“ priblížil hovorca s tým, že na rozdiel od posledného obstarávania kĺbových vozidiel v roku 2017 je celková cena o 30 percent nižšia.

Posilnia nimi najmä vyťažené linky


Nové vozidlá DPB postupne nasadí najmä na linky 21, 31, 32, 37 39, 50, 63, 70, 78, 88, 93, 96, 98, kde budú premávať spoločne s ostatnými typmi kĺbových autobusov.


„Cestujúca verejnosť sa s novými vozidlami stretne napríklad v rámci jazdy v smere Záhorská Bystrica – Staré Mesto, Lamač – Ružinov, obsluhovať budú tiež smer Devínska Nová Ves – centrum mesta a posilnia aj tradične vyťažené linky obsluhujúce napríklad Petržalku, Ružinov a Nové Mesto,“ skonštatoval DPB.

Moderný interiér plný výhod

Oproti vozidlám z prvej objednávky budú nové autobusy vybavené úspornejšími plne ledkovými prednými svetlometmi.


„Cestujúcim ponúknu moderný interiér s 39 sedadlami v hygienickom koženkovom prevedení a sedadlami vyhradenými pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou,“ spresnil Chlebovec s tým, že v každom vozidle sú vyhradené priestory pre detský kočík, invalidný vozík a bicykel. K dispozícii budú tiež USB nabíjačky, WIFI pripojenie a kamerový systém.


Informačný systém poskytne cestujúcim aktuálne dopravné informácie vrátane informácií o možnosti prestupov v reálnom čase.


„Klimatizácia plní funkciu nielen chladenia, ale aj kúrenia a je spúšťaná automaticky v závislosti od vonkajšej teploty a teploty v interiéri autobusu,“ priblížil hovorca a dodal, že klimatizácia v kombinácii s vysokou mierou zatmavenia determálnych okien zabezpečí v priestore pre cestujúcich účinný tepelný komfort najmä počas horúcich letných dní. Vozidlá disponujú tiež systémom pre automatické počítanie cestujúcich (APC) a hlásičmi pre slabozrakých a nevidiacich.Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie