• Dnes je: Streda 20. októbra 2021 meniny má Vendelín

Dopravný podnik Bratislava doplní svoj vozidlový park o ďalšie nízkopodlažné autobusy

Dopravný podnik Bratislava doplní svoj vozidlový park o ďalšie nízkopodlažné autobusy

Nové autobusy v uliciach Bratislavy nahradia 12 až 14-ročné vozidlá a skvalitnia cestovanie mestskou hromadnou dopravou.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) doplní svoj vozidlový park o ďalšie nízkopodlažné autobusy. V tlačovej správe o tom informoval hovorca DPB Martin Chlebovec.

„Dopravný podnik v týchto dňoch postupne vyhlasuje súťaže na nákup nových nízkopodlažných vozidiel do dĺžky 12,2 metra.

Vysúťažiť sa chystá štyri rôzne druhy pohonov,“ uviedol hovorca s tým, že výsledný počet autobusov, ktorý si DPB z vysúťažených typov nakoniec objedná, bude závisieť od možnosti spolufinancovania nákupu ekologických vozidiel.

Menia filozofiu pri obstarávaní

DPB uvažuje o nákupe 80 dieselových (Euro 6D) či CNG autobusov, alebo 40 elektrobusov či autobusov na vodíkový pohon.

Ako poznamenal hovorca, DPB mení filozofiu pri verejnom obstarávaní nových vozidiel. Výsledok súťaží bude podkladom pre uchádzanie sa o finančné zdroje z eurofondových programov, štrukturálnych fondov alebo iných prostriedkov určených na obdobný účel.

„Keďže proces verejného obstarávania zvykne byť zdĺhavý, nečakáme na konkrétnu výzvu, ale súťažíme už v predstihu. Preferujeme uzavrieť rámcové zmluvy najmä na nákup nízkoemisných dopravných prostriedkov,“ vysvetlil predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský s tým, že ich cena je niekoľkonásobne vyššia a financovanie nákupu je podmienené najmä prostriedkami z EÚ.


„Vozidlá so štandardným pohonom prichádzajú do úvahy v prípade, ak sa na preplatenie takéhoto nákupu nenájdu príslušné dotačné mechanizmy,“ dodal.

Tepelný komfort v lete

Cestujúcich budú voziť nové plne klimatizované a nízkopodlažné autobusy s determálnymi bočnými oknami, ktoré zabezpečia tepelný komfort najmä v letných mesiacoch.


„Samozrejmosťou sú nerezové madlá a tyče, hygienickejšie koženkové sedadlá, kamerový systém aj nový informačný systém s LED bodovými panelmi či vnútornými LCD displejmi, zobrazujúcimi reálne odchody nadväzných spojov zo zastávok,“ poznamenal hovorca DPB.


Pre vodičov požaduje dopravný podnik priestrannú kabínu vrátane úložného priestoru, ergonomické usporiadanie prístrojovej dosky, kvalitné a pohodlné sedadlo a novinkou bude systém sledovania mŕtveho uhla.

„Výkon klimatizácie sa vôbec po prvý krát stal kvalitatívnym súťažným kritériom, nielen požiadavkou v technickej špecifikácii vozidla,“ zdôraznil Chlebovec.

Súťaž chcú vyhlásiť v auguste

Obstarávacia cena vozidiel sa vzhľadom na rôzne typy súťaží líši. Celková predpokladaná hodnota zákazky na kúpu 80 autobusov s dieselovým pohonom je 22 miliónov eur. DPB by chcel súťaže na všetky typy pohonov vyhlásiť v priebehu augusta.


Nové autobusy v uliciach Bratislavy nahradia 12 až 14-ročné vozidlá a skvalitnia cestovanie mestskou hromadnou dopravou.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie