• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Donald Trump chce odložiť prezidentské voľby, nepozdáva sa mu hlasovanie poštou

Donald Trump chce odložiť prezidentské voľby, nepozdáva sa mu hlasovanie poštou

Prezidentské voľby sú naplánované na november.

30.7.2020 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump vyzval na odloženie novembrových prezidentských volieb. Dôvodom je hlasovanie prostredníctvom pošty, ktoré sa dostalo do pozornosti v dôsledku pandémie nového koronavírusu, a ktoré podľa súčasného šéfa Bieleho domu povedie k podvodu a nepresným výsledkom. Trump navrhol odložiť voľby dovtedy, kým ľudia budú môcť voliť "riadne, isto a bezpečne".

Trump sa na margo hlasovania poštou, ktoré dlhodobo kritizuje, najnovšie vyjadril na Twitteri. Tam vyhlásil, že univerzálne poštové hlasovanie by z novembrových volieb urobilo "najnepresnejšie a najpodvodnejšie voľby v histórii" a "veľkú hanbu pre USA".

Americké štáty chcú pre obavy o verejné zdravie v súvislosti s pandémiou zjednodušiť hlasovanie prostredníctvom pošty. Skôr počas júla Kalifornia, Havaj, Utah, Colorado, Oregon a Washington oznámili, že plánujú v novembri len poštové hlasovanie a automaticky rozpošlú hlasovacie lístky všetkým registrovaným voličom, ktorí ich musia poslať späť alebo osobne v deň volieb priniesť. Za obmedzených okolností však povolia aj osobné hlasovanie. V súčasnosti zhruba polovica amerických štátov umožňuje voličom odovzdať hlas prostredníctvom pošty, ak si o to požiadajú.

Kritici takéhoto hlasovania argumentujú, že by ľudia vďaka nemu mohli voliť viackrát. Trump sa v minulosti vyjadril, že existuje riziko "tisícok a tisícok ľudí, čo sedia v niečej obývačke a podpisujú hlasovacie lístky". Mnohé celonárodné aj štátne štúdie však tvrdia, že neexistujú dôkazy o rozsiahlom podvode prostredníctvom poštového hlasovania.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie