• Dnes je: Štvrtok 21. októbra 2021 meniny má Uršuľa

Domácnosti na Slovensku si zrejme v budúcom roku siahnu hlbšie do vrecka, zdražieť by mala elektrina

Domácnosti na Slovensku si zrejme v budúcom roku siahnu hlbšie do vrecka, zdražieť by mala elektrina

Koncové ceny elektriny pre domácnosti a malé podniky by sa však nemali počas roka meniť.

V budúcom roku musia zrejme domácnosti a malé podniky počítať s drahšou elektrinou.

Nasvedčuje tomu cena silovej elektriny, ktorá dosahuje v týchto dňoch na európskych trhoch historické maximá na úrovni 71 eur za megawatthodinu.

Východiskovým parametrom, na základe ktorého Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) stanovuje maximálnu cenu za dodávku elektriny, je aritmetický priemer denných cien oficiálneho kurzového lístka zverejneného burzou PXE za obdobie od januára do konca júna.

Koncové ceny by sa nemali meniť

„Z toho teda vyplýva, že možno očakávať, že rast burzovej ceny elektriny v prvej polovici roka 2021 môže mať negatívny dopad na cenu za dodávku pre zraniteľných odberateľov elektriny v roku 2022,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Koncové ceny elektriny pre domácnosti a malé podniky by sa však nemali počas roka meniť. ÚRSO môže z vlastného podnetu otvoriť cenové konania, tento krok však neplánuje. „Momentálne neplánujeme počas roka 2021 otvoriť cenové konania vo veci dodávky elektriny pre zraniteľných odberateľov a to aj preto, lebo stále ešte prebieha referenčné obdobie posudzovania vývoja burzovej ceny,“ konštatoval Igaz.

Cenu ovplyvňuje viacero faktorov

Trhová cena elektriny, ktorá tvorí zhruba 40 % z koncovej ceny elektriny, ktorú platia slovenskí odberatelia, sa v minulom týždni vyšplhala až na úroveň 71 eur za megawatthodinu.

Naposledy bola takáto cena zaznamenaná pred vypuknutím finančnej krízy v roku 2008. Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci tímu pre obchodovanie s elektrinou a plynom spoločnosti Stredoslovenská energetika Marián Rosinec, za rastom ceny elektriny treba hľadať viacero faktorov.

V tomto roku ušetríme 14 eur

„Prvý optimizmus na konci minulého roku priniesol začiatok vakcinácie a vidina pokovidového rozbehu svetovej ekonomiky. Ako prvá z komodít na to zareagovala ropa, ktorá ukázala cestu ďalším komoditám,“ podotkol Rosinec. Hlavným a najsilnejším fundamentom pre cenu elektriny boli podľa neho pohyby emisných povoleniek, ktorých cena dosiahla až takmer 57 eur za tonu.


Slovenským domácnostiam sa v tomto roku znížili ceny elektriny o 3,8 %. Priemerná domácnosť by tak mala za rok ušetriť zhruba 14 eur. Malým podnikom sa znížili ročné náklady na elektrinu o približne dve percentá, čo predstavuje priemernú úsporu viac ako 28 eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie