• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Dolietali paraglajdisti vo Vysokých Tatrách? Nový zákaz naštval aj chatára spod Rysov

Dolietali paraglajdisti vo Vysokých Tatrách? Nový zákaz naštval aj chatára spod Rysov

Paraglajding bude vo Vysokých Tatrách čoskoro zrejme minulosťou.

V Tatranskom národnom parku (TANAP) podľa nového návštevného poriadku už nepočítajú s paraglajdistami. Zalietať si vo Vysokých Tatrách tak budú môcť iba s udelenou výnimkou. Informovala TV Joj na svojom webe Noviny.sk.

Nadšenci tohto športu sú rozčarovaní a stále veria, že rokovaniam s ochranármi ešte nie je koniec.

„No tak to potom zakážme lyžovanie, potom zakážme turistiku, zakážme všetko, zrušme chaty a zrušme nosičov,“ povedal rozčarovaný Viktor Beránek, paraglajdista a chatár z Chaty pod Rysmi.

Cez víkend ich bolo okolo 70

Lomnické sedlo patrí medzi jedno zo štyroch nástupných koridorov pre paraglajdistov v TANAP-e. Minulý víkend tu bolo niekoľko desiatok paraglajdistov, aby si užili krásne výhľady na naše veľhory.

„Naozaj tu bolo strašne veľa paraglajdistov. Ja som ich toľko ešte nevidel, takýto deň, že by toľko veľa ich tu bolo. Okolo 70 môže byť dobrý odhad,“ opísal situáciu z predchádzajúceho víkendu pracovník lanovky Jozef.

Všetko však nasvedčuje tomu, že lietanie v Tatrách bude pre nich čoskoro minulosťou.

Plašia zver

„Tým, že sa nedostali do návštevného poriadku, tak sa to považuje za činnosť, ktorá je zakázaná,“ vysvetlil Peter Spitzkopf, správca TANAP. Správa národného parku argumentuje hlavne ochranou prírody.


„Problém začína, keď klesnú pod tých 300 metrov, pretože napríklad nemajú zostupné prúdy, ktoré by ich vynášali hore a začínajú potom robiť prelety veľmi nízko nad úrovňou terénu, prekvapujú živočíchy na miestach, kde ich tá zver neočakáva a považuje ich za prirodzené nebezpečenstvo,“ doplnil Spitzkopf.

Žiadosti odignorovali

Druhá strana má na toto obmedzenie iný názor. Snažili sa nájsť s orgánmi ochrany prírody spoločné riešenie.

„Viackrát sme ponúkli spoluprácu a naše zozbierané dáta o aktivitách paraglajdingu v tejto oblasti. Tieto žiadosti však boli doposiaľ odignorované,“ informoval Emil Červeňan, viceprezident Leteckej amatérskej asociácie SR.


Vysvetľujú si to tak, že dotknuté orgány nemajú záujem o kvalifikované rozhodnutie. Ponuka na spoluprácu však zo strany asociácie naďalej trvá.

Poliaci kazia reputáciu

Situáciu komplikuje tiež fakt, že na poľskej strane Tatier je bezletová zóna. Všetci Poliaci tak smerujú na slovenskú stranu a menej skúsení paraglajdisti tak občas pokazia reputáciu tým našim.

„Presne tie činnosti, ktoré majú obmedzené na poľskej strane, vyhľadávajú na našej strane,“ doplnil Peter Spitzkopf.


„Buďme slušní v horách, buďme tolerantní k sebe, dobrí buďme, ale nežime v horách, ktoré sú samý zákaz,“ dodal na záver chatár.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie