• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Doležal dúfa, že situácia s R2 pri Košiciach sa vyrieši k spokojnosti a úsek začnú stavať

Doležal dúfa, že situácia s R2 pri Košiciach sa vyrieši k spokojnosti a úsek začnú stavať

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) dúfa, že situáciu s rýchlostnou cestou R2, kde hrozí zrušenie súťaže po výbere zhotoviteľa, sa podarí vyriešiť k všeobecnej spokojnosti, aby úsek pri Košiciach mohli začať stavať.

Za druhú prioritu v novom roku považuje spustenie verejného obstarávania na druhú etapu severného obchvatu Prešova na R4.

„Chcem všetkých ubezpečiť, že hľadáme riešenie, a som presvedčený, že ho nájdeme v dňoch až týždňoch. Naozaj som presvedčený,” zopakoval minister najnovšie vo štvrtok na sociálnej sieti.

Tohtoročné ciele rezortu

Koncom roka 2022 uplynie zmluva medzi Národnou diaľničnou spoločnosťou a spoločnosťou SkyToll o prevádzke elektronického výberu mýta. „Máme pripravené riešenia, všetko je rozbehnuté tak, že bude zabezpečený výber mýta a bude aj významne efektívnejší od začiatku nového roka (2023),” informoval Doležal s tým, že to sú hlavné tohtoročné ciele rezortu.


V najbližších týždňoch by malo ministerstvo dopravy informovať ako ďalej s problémovou, niekoľko rokov meškajúcou stavbou liptovského úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová. Vypovedanie zmluvy so súčasným zhotoviteľom môže byť jednou z možností, čo minister nedávno priznal.

„V najbližších dňoch mám naplánované stretnutie s pánom premiérom a keď príde čas, budeme o tom informovať širšiu aj odbornú verejnosť,” uviedol Doležal.

Problémy na tuneli Višňové

Očakáva, že dostavba úseku D1 s tunelom Višňové bude pokračovať, napriek nedostatkom v tuneli a predpokladanému predĺženiu prác zatiaľ o niekoľko mesiacov. Po ukončení tendra a podpise zmluvy s vybraným zhotoviteľom by sa mali začať práce na prepojení D1 a D4 v rámci rozšírenia úseku D1 Bratislava – Triblavina.


„Stále beží vyhodnocovanie ponúk. Nechcem sa vyjadrovať skôr, ako bude oficiálne ukončené vyhodnocovanie ponúk. Predpokladáme, že na jar by sme mohli začať stavať túto križovatku,” povedal minister dopravy.

Pokračovať budú veľkoplošné opravy ciest prvej triedy. Slovenská správa ciest by mala začať novú súťaž na výstavbu obchvatu Šale po tom, čo predošlú už zrušila.

Hlavná stanica v Bratislave

Doležal plánuje s bratislavským primátorom oznámiť súťaž na architektonicko-biznisovú štúdiu na riešenie stavu Hlavnej stanice v Bratislave.

„S primátorom Trenčína aj z dôvodu získaného štatútu Európskeho hlavného mesta kultúry máme svoje úlohy aj vo vzťahu k trenčianskej stanici. Budeme rekonštruovať a pokračovať v čerpaní investícií (na železniciach) tak, ako sme nedávno predstavili investičný železničný harmonogram,” dodal minister.


Pôjde o odstraňovanie úzkych miest, rekonštrukciu najviac poškodených staníc a úsekov s obmedzeniami traťových rýchlostí, a takisto bude pokračovať modernizácia tratí a čerpanie eurofondov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie