• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Dokončenie reformy verejnej správy by podľa SK8 prispelo k zvýšeniu decentralizácie Slovenska, vydala sa nová publikácia (video)

Dokončenie reformy verejnej správy by podľa SK8 prispelo k zvýšeniu decentralizácie Slovenska, vydala sa nová publikácia (video)

Kľúčové bude aj posilnenie fiškálnej autonómie samosprávnych krajov.

6.6.2022 (Webnoviny.sk) - Dokončenie reformy verejnej správy by prispelo k zvýšeniu decentralizácie Slovenska, tvrdia členovia združenia SK8. Kľúčové bude podľa nich aj posilnenie fiškálnej autonómie samosprávnych krajov.

Informovala o tom Kancelária SK 8 pri príležitosti vydania novej publikácie s názvom 20 rokov samosprávnych krajov na Slovensku 2001-2021.

Čas na načrtnutie ďalších krokov

„Po 20 rokoch od vzniku samosprávnych krajov je čas na reflexiu i na načrtnutie ďalších krokov. Vydaním tejto publikácie chceme prispieť k zlepšeniu pochopenia postavenia a významu samosprávnych krajov vo fungovaní štátu a vo verejnej mienke. Veď župy denne zabezpečujú služby pre obyvateľov, ktorí jazdia po cestách II. a III. triedy, cestujú prímestskými autobusmi alebo navštevujú stredné školy či zariadenia sociálnych služieb. Prirodzene sme sa venovali aj financovaniu žúp, ktoré je jednozdrojové, čo je v kontexte jednostranne prijímaných vládnych a poslaneckých návrhov dlhodobo neudržateľné,“ uviedol predseda združenia samosprávnych krajov SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

Podľa prezidenta IVO a ko-editora publikácie Grigorij Mesežnikova, „príbeh samosprávnych krajov je pevnou súčasťou pokračujúceho príbehu demokratizácie a decentralizácie Slovenska. Teší ma, že sme pri príprave novej nadčasovej publikácie skĺbili akademickú expertízu so skúsenosťami z regionálnej praxe. Uvádzame ju symbolicky v roku, keď sa uskutočnia voľby do orgánov samospráv“.


Prispievanie k modernizácii Slovenska

Na publikácii sa podieľali odborníci z oblasti histórie, politických vied, sociológie či ekonómie ako León Sokolovský, Daniel Klimovský, Tomáš Černěnko, Ján Marušinec či Alexander Duleba.

„Je ľahké odsúdiť nový prvok v systéme a volať po ďalšej revolúcii. Na jednej strane sa treba zamyslieť, v akých podmienkach a politických kontextoch samosprávne kraje vznikali. Na strane druhej oceňujem, že najmä v ostatných rokoch si samosprávne kraje našli miesto vo viacúrovňovom riadení štátu. V publikácii však ponúkame aj podnety na diskusiu k zlepšeniu ich fungovania, čo môže prispieť k modernizácii Slovenska ako pevnej súčasti Európskej únie," uzavrel Daniel Klimovský.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie