Najvyšší súd SR v septembri 2022 zrušil odsudzujúci rozsudok, na základe ktorého si mal Lehel Horváth v ústave s maximálnym stupňom stráženia odsedieť doživotný trest odňatia slobody.
Dokazovanie v procese s „Hrobárom“ z gangu sátorovcov musí súd vykonať odznova

7.2.2023 (SITA.sk) - Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku bude musieť nanovo vykonať dokazovanie v prípade Lehela Horvátha, ktorý je známy aj ako "Hrobár" z gangu sátorovcov.
Najvyšší súd SR (NS SR) totiž ešte v septembri 2022 zrušil odsudzujúci rozsudok, na základe ktorého si mal obžalovaný v ústave s maximálnym stupňom stráženia odsedieť doživotný trest odňatia slobody.
Dôvodom bolo, že sa Špecializovaný trestný súd podľa NS SR nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie v tomto prípade. Medzitým sa však v senáte prvostupňového súd vymenil jeden z členov, pričom v takomto prípade je potrebný súhlas obžalovaného so zmenou. Ten však uviedol, že so zmenou nesúhlasí.
Viacnásobné obvinenie
Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) uložil Lehelovi Horváthovi v novembri 2021 doživotný trest väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku.
Uznal ho totiž za vinného z členstva v zločineckej skupine, podielu na piatich vraždách a tiež krádeže 45,5 milióna vtedajších slovenských korún z roku 2003.
V prípade spomenutej krádeže uznali za vinného aj Ivana K. Tomu súd uložil trest dva roky väzenia s podmienečným odkladom na dobu dvoch rokov. Spolu s Horváthom by zároveň mali poškodenej spoločnosti nahradiť škodu vo výške 1 507 000 eur.
Spáchané skutky nepoprel
Lehel Horváth, ktorý svoju prezývku nadobudol tak, že na pozemku v areáli bývalého družstva v Čótfe zakopával obete mafiánskeho gangu sátorovcov, sa proti verdiktu na mieste odvolal. Skutky pritom nepoprel, tvrdil však, že k nim bol prinútený zo strachu o život.
Pokiaľ ide o trestné činy vraždy, na ktorých sa podieľal, podľa obžaloby boli obeťami v dvoch prípadoch takzvané biele kone. V jednom prípade osoba, pri ktorej sa obžalovaný obával vyzradenia účasti na spomenutej krádeži a v dvoch prípadoch išlo o členov skupiny sátorovci.
Konkrétne išlo o Andora Reisza a o samotného zakladateľa skupiny sátorovcov Ľudovíta (Lajosa) Sátora.
Najčítanejšia najnovšia správa
Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.
Najmenej dôveryhodný je Matovič
Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.
Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.
Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.
Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?
Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.
Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.
Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.