• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Dodávky meškajú a náklady na prepravu stúpajú, konflikt na Blízkom východe výrazne ovplyvňuje aj slovenský priemysel

Dodávky meškajú a náklady na prepravu stúpajú, konflikt na Blízkom východe výrazne ovplyvňuje aj slovenský priemysel

Niektorí exportéri však môžu mať problémy dodržať dodacie lehoty pre zámorských odberateľov.

Konflikt na Blízkom východe, ktorý ovplyvňuje námornú dopravu v oblasti Červeného mora, má priamy dopad aj na slovenský priemyselný sektor, najmä prostredníctvom dodávateľských reťazcov. Ako upozorňuje Asociácia priemyselných zväzov a dopravy, spoločnosti čelia jednak meškaniu dodávok a zároveň zvýšeným prepravným nákladom.

Pružná a efektívna reakcia

„Firmy závislé na dovoze tovarov a služieb, ktoré idú po mori, môžu čeliť dlhším čakacím dobám na niektoré komponenty alebo zvýšeným nákladom na prepravu. Pre útoky husíov lodné spoločnosti obchádzajú Červené more a presmerovávajú svoje lode okolo Afriky.

Plavba pozdĺž Mysu dobrej nádeje však znamená predĺženie času prepravy tovaru o približne 10 až 12 dní pri priamej plavbe, no niekedy sa zdržanie môže natiahnuť na 15 až 30 dní, kvôli nutnosti prekládky v prekladacích prístavoch,“ približuje asociácia.

Slovenský priemysel však podľa nej reagoval na tieto výzvy pružne a efektívne. Vďaka skúsenostiam s predĺžením prepravnej doby počas pandémie COVID-19 ale aj zablokovania Suezského prieplavu v roku 2021 podniky presmerovali finančné toky a zvýšili skladové zásoby.

Krátkodobé vyhliadky

„Niektorí exportéri však môžu mať problémy dodržať dodacie lehoty pre zámorských odberateľov. Firmy preto prehodnocujú spôsoby prepravy a plánovanie dodávok prispôsobujú aktuálnej situácii,“ doplnila asociácia.

Krátkodobé vyhliadky pritom naznačujú, že plavba cez Červené more sa v dohľadnom čase neobnoví, čo sa odrazí tak na výrobných nákladoch podnikov, ako aj v cenách výrobkov pre konečných spotrebiteľov. „Aj keď neočakávame, že cenový nárast bude výrazný, spotrebitelia by mali byť na tento vývoj pripravení,“ uzatvára asociácia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie