• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Dodacia lehota osobných automobilov sa výrazne skrátila, presný čas sa však stále nedá určiť

Dodacia lehota osobných automobilov sa výrazne skrátila, presný čas sa však stále nedá určiť

Výrobcovia v únii dnes majú dominantnú tému logistiky dielov do výroby a logistiky vyrobených vozidiel k dealerom a zákazníkom.

Dodacie lehoty na nové osobné automobily sa na Slovensku výrazne skrátili. Situácie, keď klient musel na nové vozidlo čakať aj viac ako rok, sú už ojedinelé. Pre agentúru SITA to potvrdil výkonný viceprezident Zväzu automobilového priemyslu SR Pavol Prepiak. Dlhšie dodanie sa podľa neho týka skôr individuálnych objednávok drahších áut.

Priemerná čakacia doba sa nedá určiť

„Niektoré populárne a objemové modely sú dnes vyrábané priebežne a dodávky do predajnej siete sú v rádovo týždňoch,“ zhodnotil Prepiak. Koľko pritom aktuálne Slováci v priemere čakajú na svoj nový automobil sa podľa neho povedať nedá.

„Špecifické požiadavky zákazníka môžu predĺžiť výrobu aj na niekoľko mesiacov. Niektoré značky majú rodinné vozidlá v segmente C dostupné u vybraných dealerov aj k okamžitému odberu,“ uzavrel.

Stabilizácia výroby

Čo sa týka ďalšieho vývoja, plynulosť výroby sa v jednotlivých automobilkách stabilizovala. Podľa Prepiaka sa však začali otvárať témy dostupnosti niektorých komponentov s ohľadom na reštriktívne opatrenia niektorých krajín do Európskej únie.

Výrobcovia v únii dnes majú dominantnú tému logistiky dielov do výroby a logistiky vyrobených vozidiel k dealerom a zákazníkom.

„Tu cítime napätú situáciu s ohľadom na chýbajúci počet vodičov v nákladnej doprave,“ objasnil. Pozitívne správy zväzu potvrdila aj Zuzana Kubíková zo spoločnosti Škoda Auto Slovensko.


„Všeobecne sa dá povedať že stav dodacích lehôt sa zo dňa na deň zlepšuje, aktuálne vieme dodať vozidlo v štandardnej čakacej dobe približne 3 až 5 mesiacov v závislosti od modelu, výbavy, prevodovky, motorizácie či výrobných kvót jednotlivých predajcov,“ priblížila pre agentúru SITA. Predpoklad je, že tento stav by mal byť zachovaný, prípadne by sa mal v priebehu budúceho roka ešte zlepšovať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie