• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Dôchodky o 10, 20 a viac rokov budú chudobnejšie ako dnes. Aké sú scenáre?

Dôchodky o 10, 20 a viac rokov budú chudobnejšie ako dnes. Aké sú scenáre?

Sporiteľom by tak vláda ukrojila z ich budúcich dôchodkov. Najhorším scenárom by však bolo úplne zrušenie druhého piliera, prípadne jeho znárodnenie. Takéto niečo sa udialo v susednom Maďarsku.

Ficova vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že prehodnotí všetky tri piliere dôchodkového systému.

Výnimkou by nebol ani druhý pilier, kde majú takmer dva milióny Slovákov nasporených vyše 13 miliárd eur. „Ak sa nám dnešné dôchodky zdajú nízke, dôchodky o 10, 20 a viac rokov budú ešte chudobnejšie,“ predpovedá finančný expert OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Možností, odkiaľ vziať prípadné financie na penzie, tak nie je veľa. Informovala TV Joj na svojej stránke Noviny.sk. Jednou z nich je druhý pilier, ktorý Ficove vlády menili už v minulosti.

Vláda je zatiaľ opatrná

V súčasnosti je však vo vyjadreniach opatrná. Práve miliardy v druhom pilieri sú veľkým lákadlom a vláda ho môže opäť otvoriť či znížiť výšku príspevkov.

„Aktuálna výška príspevkov do druhého piliera je 5,5 percenta z hrubej mzdy. Toto percento má postupne narastať do roku 2027, kedy má dosiahnuť šesť percent,“ informoval generálny riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik.

„Akékoľvek zníženie sadzby odvodu do druhého piliera znamená, že súčasná vláda nezodpovedným spôsobom presunie finančný problém na budúce vlády,“ vysvetlil analytik Radovan Ďurana.

Čaká nás cesta Maďarska?

Sporiteľom by tak vláda ukrojila z ich budúcich dôchodkov. Najhorším scenárom by však bolo úplne zrušenie druhého piliera, prípadne jeho znárodnenie. Takéto niečo sa udialo v susednom Maďarsku.

„Je to veľmi nepravdepodobné, aby došlo k podobnému kroku aj na Slovensku, naopak, vylučujeme ho,“ ozrejmil generálny riaditeľ poisťovne Kooperativa Matej Varga. Maroš Ovčarik je zase presvedčený, že takéto riešenie by narazilo na ústavu a na ochranu súkromného vlastníctva.

„Druhý pilier je naozaj dôležitý nástroj, v ktorom si ľudia môžu našetriť extra peniaze na zvýšenie budúceho dôchodku,“ dodal finančný expert Búlik.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie