• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Dobrovoľníci z Tesca pomáhajú celý rok, na Deň Zeme vyzbierali viac ako dve tony odpadu

Dobrovoľníci z Tesca pomáhajú celý rok, na Deň Zeme vyzbierali viac ako dve tony odpadu

Približne 2 100 kilogramov odpadu vyzbierali kolegyne a kolegovia Tesca počas Dňa Zeme v okolí predajní naprieč celým Slovenskom.

25.4.2023 (SITA.sk) - Spoločnosť Tesco dlhodobo motivuje kolegov a kolegyne, aby sa aktívne zapájali do rôznych dobrovoľníckych aktivít na podporu komunít či ochranu planéty. Práve Deň Zeme (22. apríl) sa už tradične spája s pomocou životnému prostrediu.

"Dlhodobo podporujeme aktivity na zlepšenie života v komunitách a ochranu planéty. Teším sa, že pri príležitosti Dňa Zeme sa do čistenia svojho okolia zapojilo až 546 našich kolegýň a kolegov, ktorí dobrovoľnej aktivite venovali viac ako 1 000 hodín svojho pracovného času. Aj takýmto spôsobom chce Tesco prispieť k zlepšovaniu životného prostredia vo svojom okolí a opäť ukázať, že je dobrým susedom v komunitách," hovorí Michaela Lehotská, CSR manažérka Tesca na Slovensku.

FOTO: Do upratovania počas Dňa zeme sa zapojili aj kolegyne a kolegovia z Tesca v Spišskej Novej Vsi. ZDROJ FOTO: TESCO SR

Do upratovania sa zapojili kolegyne a kolegovia z centrálnej kancelárie, distribučného centra a obchodov Tesco na Slovensku. Mnohých neodradilo ani zlé počasie a aktivitu vnímali veľmi pozitívne. So zbieraním odpadkov tento rok opäť pomohli aj dobrovoľníci mimo Tesca a zákazníci či mestá, ktoré poskytli kontajnery na odpad. "S našimi kolegyňami a kolegami sme si túto aktivitu skvele užili. Určite si ju radi zopakujeme kedykoľvek počas roka aj z vlastnej iniciatívy," hovorí manažérka hypermarketu vo Vranove nad Topľou Mária Rošková.

Tesco dlhodobo motivuje kolegov a kolegyne, aby sa aktívne zapájali do rôznych dobrovoľníckych aktivít. Na to im poskytuje dva dni plateného voľna, ktoré môžu využiť na pomoc svojej miestnej komunite. Radi svoje dobrovoľnícke dni využívajú hlavne pri potravinových zbierkach, na pomoc onkologickým pacientom, ako aj na podporu zlepšenia svojho okolia počas najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva Naše Mesto. Počas minulého roka venovali zamestnanci dobrovoľníckym aktivitám viac ako 5 000 hodín a ďalších 1 700 strávili darovaním krvi.

V rámci spoločenskej zodpovednosti sa Tesco dlhodobo zameriava na pomoc komunitám. Len za rok 2022 venovalo na podporu verejnoprospešných a zmysluplných projektov našich partnerov 5,5 milióna eur. Medzi nimi boli projekty ako darovanie nepredaných potravín, grantový program Vy rozhodujete, my pomáhame, projekt drobného darcovstva, potravinové zbierky či preplácanie dobrovoľníckych aktivít našich kolegýň a kolegov.

Tesco vyvíja aktivity na ochranu planéty a jej prírodných zdrojov pre zachovanie trvalej udržateľnosti celoročne:

  • Tesco sa stalo prvou firmou na svete, ktorá si stanovila cieľ uhlíkovej neutrality do roku 2050. V roku 2021 maloobchodný reťazec oznámil nový celoskupinový cieľ nulových čistých emisií (klimatickú neutralitu) do roku 2035 pre svoje vlastné prevádzky a zároveň sa zaviazal ku klimatickej neutralite aj v rámci svojho dodávateľského reťazca do roku 2050.
  • Tesco je zároveň prvým a jediným podnikom v strednej Európe, ktorý uverejňuje dáta o potravinovom odpade. Robí tak pravidelne už od roku 2016. Odvtedy sme náš potravinový odpad znížili o 69 %. V rokoch 2021/2022 sme až 91 % potravín vhodných na ľudskú konzumáciu úspešne darovali ľuďom v núdzi na Slovensku. Darovaním potravín od roku 2016/17 sme ušetrili takmer 29-tisíc ton emisií CO2.
  • Tesco v Európe už prešlo na využívanie certifikovanej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov vo všetkých obchodoch a znížilo uhlíkové emisie v regióne od roku 2015 o 62 %.
  • Tesco odstránilo všetky nerecyklovateľné a ťažko recyklovateľné materiály z obalov výrobkov vlastnej značky Tesco. Tri kompletné kategórie produktov značky Tesco sú v 100 % recyklovateľných obaloch – čistiace prostriedky, rezance, cestoviny, ryža aj čerstvé ovocie a zelenina.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie