• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Dobrovoľníci vo Vysokých Tatrách vyzbierali 1 645 kilogramov odpadkov, podľa TANAPu prírode pomohlo zálohovanie fliaš (foto)

Dobrovoľníci vo Vysokých Tatrách vyzbierali 1 645 kilogramov odpadkov, podľa TANAPu prírode pomohlo zálohovanie fliaš (foto)

Do 45. ročníka projektu Čisté hory sa zapojilo 912 účastníkov

Nový koncept Čistých hôr, teda projektu zameraného na zbieranie odpadkov vo Vysokých Tatrách, uspel. Konštatuje to Správa Tatranského národného parku (TANAP), podľa ktorej sa do 45. ročníka od septembra do novembra zapojilo dokopy 912 účastníkov.

Spolu vyzbierali 1 645 kilogramov odpadkov prevažne v tatranských osadách a okolí. Informovala o tom v pondelok Jana Tomalová zo správy národného parku. Oproti minulým rokom vo vreciach končilo menej plastových fliaš i plechoviek, prírode podľa TANAPu pomohlo ich zálohovanie.

Menšie akcie namiesto hromadného upratovania

Správa Tatranského národného parku stavila v tomto roku na inovovaný model akcie, ktorá mala viac ako štyri desaťročia skôr podobu hromadného upratovania Tatier. Po novom sa ochranári rozhodli hlavný deň vynechať a dobrovoľnícku snahu presmerovať do menších akcií, primárne počas septembra i októbra. Cieľom bolo využiť ochotu účastníkov čo najadresnejšie.

Väčšinu z tohtoročných dobrovoľníkov tvorili školáci, ktorých prišlo v rámci dvadsiatich skupín zo základných škôl 648. Tatry však čistilo aj 92 škôlkarov spolu s piatimi učiteľmi. Veľký kus roboty odviedlo sedem kolektívov a ruku k dielu priložili i šiesti horolezci a ôsmi dobrovoľníci zo súkromnej skupinky.

1,85 kilogramu na účastníka

„Najviac smetí vyzbierali účastníci v intravilánoch a v ich okolí, išlo najmä o Štrbské Pleso a Tatranskú Lomnicu, okolo ktorých sa nachádzalo doslova smetisko. Dobrovoľníci nechodili po chodníkoch, ale po porastoch, v ktorých zbierali obaly od potravín, bežné smeti, vreckovky, ale i množstvá stavebného odpadu či pneumatiky,“ sumarizoval koordinátor akcie Igor Stavný.

V roku 2019 sa na Čistých horách zúčastnilo 1 548 dobrovoľníkov, ktorí vyzbierali 1 224 kilogramov odpadu. „V prepočte vychádza približne 800 gramov odpadu na jedného účastníka. V roku 2023 pripadá 1,85 kilogramu vyzbieraných odpadkov na jedného účastníka. Môže za to fakt, že dobrovoľníkov organizátori usmerňovali na také plochy, kde je smetí viac,“ doplnila Tomalová.

Myslenie turistov sa zmenilo

Nový koncept Čistých hôr podľa TANAPu priniesol možnosti prilákať väčší počet skupín a adresnejšie ich v Tatranskom národnom parku prerozdeliť. Skupiny, ktoré ochranári poslali do vysokohorského prostredia, však nepriniesli veľa smetí.


„Myslenie turistov sa za vyše štyri dekády existencie Čistých hôr zmenilo. Do najstaršieho slovenského národného parku v súčasnosti chodí už minimum turistov, ktorí sa rozhodnú obaly z jedla či plastové fľaše odhodiť vo vysokohorskom priestore. V tatranských osadách a v ich okolí, ako i v bezprostrednej blízkosti prístreškov či ciest však možno konštatovať opak,“ priblížila Tomalová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie