• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Dobrovoľníci počas projektu Milión stromov pre Slovensko vysadili viac ako 50-tisíc stromov

Dobrovoľníci počas projektu Milión stromov pre Slovensko vysadili viac ako 50-tisíc stromov

Záujem ľudí o výsadbu stromov len potvrdil, že ľuďom na slovenských lesoch záleží a že sa chcú podieľať na ich aktívnom manažovaní a zveľaďovaní.

Počas nultého ročníka projektu Milión stromov pre Slovensko vysadili dobrovoľníci viac ako 50-tisíc stromov. Projekt odštartoval v polovici apríla 2021 na Odštepnom závode Trenčín a uskutočnil sa na viacerých miestach Slovenska.

Výsadba pod odborným dohľadom

Vedúca odboru komunikácie Lesy SR Marína Debnárová priblížila, že Lesy SR spolu s PEFC Slovensko a občianskym združením Moje Slovensko chceli v rámci spomínaného projektu koordinovane umožniť verejnosti na pozemkoch v správe štátneho podniku vysadiť milión sadeníc lesných drevín.

Na jar sa podarilo vysadiť 29 365 kusov sadeníc, počas jesene ukončili výsadbu 19. brigádou s počtom 22 050 kusov vysadených sadeníc. Do projektu sa zapojili stovky ľudí, ktoré pod odborným dohľadom lesníkov vysadili dreviny, ako sú duby, buky lesné, javory, lipy, smreky, jedle, smrekovce či borovice. Debnárová dodala, že na Slovensku sa ročne vysadí okolo 35 miliónov sadeníc lesných drevín, z ktorých štátny podnik Lesy SR vysádza 16 miliónov kusov.

Ľudom na lesoch záleží

„Záujem ľudí o výsadbu stromov len potvrdil, že ľuďom na slovenských lesoch záleží a že sa chcú podieľať na ich aktívnom manažovaní a zveľaďovaní. Táto aktivita sa ukázala ako veľmi zaujímavý spôsob, keď každý dobrovoľník na vlastnej koži okúsi, aká krásna, ale fyzicky náročná je práca v lesoch,“ uviedla koordinátorka projektu za štátny podnik Lesy SR Anna Sliacka.


Dúfa, že projekt bude mať svoje pokračovania a že sa nájdu dobrovoľníci ochotní priložiť ruku k dielu. Debnárova zároveň poukázala na to, že kým dobrovoľník v priemere vysadí v ideálnom prostredí 40 sadeničiek, lesné ženy a lesní robotníci v rovnakých podmienkach vysadia denne 250 sadeníc.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie