• Dnes je: Pondelok 23. júla 2018 meniny má Oľga

Do výzbroje slovenských ozbrojených síl pribudli ďalšie dva vrtuľníky UH-60M Black Hawk

Do výzbroje slovenských ozbrojených síl pribudli ďalšie dva vrtuľníky UH-60M Black Hawk

Vzdušné sily majú vo výzbroji už štyri vrtuľníky tohto typu, zvyšných päť dostanú v priebehu budúceho roka.

BRATISLAVA 13. júla (WebNoviny.sk) - Do výzbroje slovenských ozbrojených síl pribudli ďalšie dva vrtuľníky UH-60M Black Hawk.

Výbavu doplnia aj do prvých

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková, stroje dorazili vo štvrtok do priestorov Vrtuľníkového krídla v Prešove. Vzdušné sily tak majú vo výzbroji už štyri vrtuľníky tohto typu. Zvyšných päť dostnú v priebehu budúceho roka.


„Tieto dva vrtuľníky sú už vybavené aj systémom rýchleho zlaňovania, vnútornou prídavnou palivovou nádržou a záchranným žeriavom,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Ako dodal, rovnaká výbava bude postupne doplnená aj do prvých dvoch.

Vyškolených je šesť posádok

Vrtuľníky tak budú môcť byť podľa rezortu obrany už plnohodnotne nasadené na plnenie úloh domáceho krízového manažmentu, čiže pri záchranných akciách a živelných pohromách. „Modernizácia techniky však musí byť vždy súbežne s výcvikom personálu. Preto som veľmi rád, že dopravu nových vrtuľníkov z nemeckého prístavu už zabezpečovali naši vycvičení piloti,“ dodal Gajdoš.

V súčasnosti je na let s novými vrtuľníkmi vyškolených šesť posádok a ďalšie tri sa doškoľujú. Ozbrojené sily plánujú nové vrtuľníky UH-60M Black Hawk využiť už aj v rámci medzinárodného cvičenia Atlas Comon Challenger 2.0 v októbri tohto roka.

Ministerstvo obrany SR obstaralo celkovo deväť viacúčelových vrtuľníkov za 261 miliónov amerických dolárov, a to prostredníctvom amerického vládneho programu FMS (Foreign Military Sales).

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie