• Dnes je: Nedeľa 26. septembra 2021 meniny má Edita

Do strechy rodinného domu na Cintorínskej ulici v Detve udrel v nedeľu predpoludním guľový blesk.

Do strechy rodinného domu na Cintorínskej ulici v Detve udrel v nedeľu predpoludním guľový blesk.

Guľový blesk je prírodný atmosférický jav, ktorý sa vyskytuje obvykle v búrkovom počasí.

Do strechy rodinného domu na Cintorínskej ulici v Detve udrel v nedeľu predpoludním guľový blesk, informovalo operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici.

Ako ďalej uvádza, majiteľka domu je v šoku a na miesto privolali zdravotnú záchrannú službu.

Na mieste sú traja príslušníci HaZZ s jedným kusom techniky.

„Blesk poškodil strechu a komín, ale požiar nevznikol,“ povedal Štefan Mokrý z operačného strediska HaZZ.

„Udalosť sa obišla bez zranení, ale majiteľka domu je v šoku, na miesto preto privolali zdravotnú záchrannú službu,“ doplnil s tým, že susedia už začali strechu prekrývať, aby pri daždivom počasí cez ňu nepretekalo do domu.

Na mieste sú traja príslušníci HaZZ s jedným kusom techniky. Či mal dom hromozvod, Mokrý povedať nevedel.

Guľový blesk je prírodný atmosférický jav, ktorý sa vyskytuje obvykle v búrkovom počasí. Prejavuje sa ako guľovitý útvar najčastejšie o priemere niekoľko centimetrov až decimetrov, rôznych farieb od žltej až po modrú, pohybujúci sa obvykle po dobu niekoľko sekúnd až minút rôznymi smermi a zanikajúci buď výbuchom, alebo aj celkom pokojne. Veda považuje už dlhú dobu existenciu guľového blesku za nesporne preukázanú celým radom dôveryhodných pozorovaní. Avšak teoretické vysvetlenie, ako aj experimentálna simulácia tohto javu v laboratóriu za definovaných a opakovaných podmienok sú nejasné.

Pre celé územie Slovenska platia výstrahy pred búrkami, na horách si dajte pozor na silný vietor


Meteorológovia vyhlásili výstrahu pred búrkami na územie celého Slovenska. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojej internetovej stránke.

Prvý aj druhý stupeň výstrah

Druhý rizikový stupeň platí pre celé západné Slovensko. V Bratislavskom kraji je vyhlásený približne od 8:00 do 17:00, v Trenčianskom od 9:00 do 19:00, v Nitrianskom od 12:00 do 19:00 a v Trnavskom približne od 8:00 do 17:00.

Druhý rizikový stupeň platí aj pre stredné Slovensko okrem severných okresov Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín a Čadca. V týchto okresoch platí počas dňa prvý stupeň výstrahy. Druhý rizikový stupeň bude na strednom Slovensku približne od 12:00 do 20:00.

Varovanie pred vetrom

Pre väčšinu východného Slovenska je vyhlásený prvý stupeň meteorologickej výstrahy. Od 14:00 však SHMÚ vyhlásil výstrahu druhého stupňa pred búrkami aj pre okresy Levoča, Medzilaborce, Poprad, Rožňava, Gelnica a Spišská Nová Ves. Platiť bude do 20:00.


Meteorológovia zároveň varujú pred silným vetrom na horách. Výstrahu prvého stupňa vyhlásili okresoch Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Žilina, Tvrdošín, Ružomberok, Námestovo, Martin, Liptovský Mikuláš a Dolný Kubín.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasie
Počasie