• Dnes je: Piatok 20. júla 2018 meniny má Iľja, Eliáš

Do Severnej Kórey prileteli zahraniční novinári, juhokórejským však odmietli udeliť víza

Do Severnej Kórey prileteli zahraniční novinári, juhokórejským však odmietli udeliť víza

Novinári z Veľkej Británie, Ruska, Číny a Spojených štátov amerických budú informovať o zrušení jadrového testovacieho strediska v krajine.

WONSAN 22. mája (WebNoviny.sk) - Do Severnej Kórey v utorok pricestovala skupina zahraničných novinárov, ktorí budú pozorovať zrušenie testovacieho jadrového strediska. Skupina priletela z Pekingu a tvoria ju novinári z Veľkej Británie, Ruska, Číny a Spojených štátov amerických. Zničenie centra by sa malo konať v najbližších dňoch, no závisí to od počasia.

Zatvorenie areálu je vnímané ako pozitívny krok zo strany lídra Kim Čong-una pred plánovaným stretnutím s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Summit sa uskutoční 12. júna v Singapure.


Rozhodnutie pozvať na akciu zahraničných novinárov a nie zahraničných jadrových inšpektorov však vyvolalo obavy. Niektorí pozorovatelia vnímajú zrušenie strediska len ako gesto. Ako píše agentúra AP, ak sa Severná Kórea rozhodne, že potrebuje ďalšie testy rakiet, môže si vybudovať nové stredisko.

Najväčším problémom je fakt, že Severná Kórea zakázala účasť ôsmich juhokórejských novinárov. Rozhodla sa tak v dôsledku spoločného vojenského cvičenia Južnej Kórey s USA. Juhokórejskí novinári zostali v Pekingu po tom, ako im odmietli udeliť víza. O súčasnej situácii bude rokovať juhokórejský prezident Mun Če-in počas utorkového stretnutia s Trumpom vo Washingtone.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie