• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Do roku 2030 budú na svete chýbať milióny lekárov a sestier, pomôcť môžu moderné technológie

Do roku 2030 budú na svete chýbať milióny lekárov a sestier, pomôcť môžu moderné technológie

Keďže podľa WHO je 60 % chorôb spôsobených zlým životným štýlom, technológie môžu pomôcť s vytváraním modelov životného štýlu na mieru prostredníctvom zdravotných údajov konkrétnych ľudí.

Priemerná dĺžka života sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zvýšila zo 66,8 roka v roku 2000 na 73,3 roka v roku 2019.

Projekcie naznačujú, že 16,5 % svetovej populácie bude mať do roku 2030 viac ako 60 rokov.

Zvyšujúci sa priemerný vek však so sebou prináša niekoľko problémov. Jedným z nich je potenciálny nedostatok doktorov a sestier.

Kľúčové je zachytiť choroby v zárodku

Do roku 2030 bude podľa odhadov na svete chýbať až 5,7 milióna sestier a 18 miliónov zdravotníckych pracovníkov.


Uvádza sa to v tlačovej správe k štúdii technologickej spoločnosti Huawei Technologies, ktorá preto predstavila koncept verejného zdravotníctva v roku 2030.


Riešenie problému zvýšeného dopytu po zdravotných službách sa týka troch hlavných oblastí.

Ide o využitie technológii na zisťovanie zdravotných problémov, na vypracovávanie liečebných plánov a na decentralizáciu zdravotníctva. Huawei vychádza z predpokladu, že zachytiť choroby už v zárodku je kľúčové.

Využitie bio-senzorických technológií

Keďže podľa WHO je 60 % chorôb spôsobených zlým životným štýlom, technológie môžu pomôcť s vytváraním modelov životného štýlu na mieru prostredníctvom zdravotných údajov konkrétnych ľudí.


Do roku 2030 sa očakáva plné využitie bio-senzorických technológií na monitorovanie stavu tela. Technológiu navyše možno použiť aj na monitorovanie a predpovedanie šírenia infekčných chorôb.


Moderná technológia sa dá využiť aj počas tradičnej terapie, keď je ožarovanie nasmerované na všeobecné miesto rakovinového tkaniva.


Keďže cieľová oblasť býva často príliš široká, ožarovanie zabíja aj veľké množstvo zdravých buniek.

Zdieľanie informácií cez cloud

Pomocou umelej inteligencie však dokážu systémy adaptívnej radiačnej terapie (ART) automaticky identifikovať zmeny v umiestnení lézie a presnejšie načrtnúť cieľové oblasti pre radiačnú liečbu.


To pomáha sústrediť žiarenie len na rakovinové bunky a znižuje poškodenie zdravého tkaniva.


Medicína by sa tiež mohla presunúť viac do domácností. S použitím modelu „zber údajov z domácich zariadení + 5G + cloud computing” môžu byť zdravotné údaje jednoduchšie zdieľané medzi komunitnými nemocnicami a lekárskymi strediskami.


Podstatou je zdieľanie informácií cez cloud vďaka zdravotníckym zariadeniam či dokonca mobilným telefónom. Odborníci v lekárskych strediskách potom môžu pristupovať k dátam v cloude a vydávať diagnostické správy.

Efektívnejšia stratifikácia nemocníc

To by znížilo záťaž na jednotlivé nemocnice, umožnilo efektívnejšiu stratifikáciu nemocníc a prístup pacientov k najlepším odborníkom aj vo veľkej vzdialenosti.


Ak sa však má táto budúcnosť naplniť, budeme potrebovať rapídny nárast výpočtovej sily počítačových sietí.


Huawei odhaduje, že do roku 2030 by sme mali celosvetovo dosiahnuť výpočtový výkon predstavujúci 10-násobný nárast oproti roku 2020. Výpočtový výkon umelej inteligencie dosiahne dokonca 500-násobné zvýšenie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie