• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Do priemyselného parku v Lučenci mieri nový investor, ľudia sa budú môcť zamestnať na niekoľkých pozíciách

Do priemyselného parku v Lučenci mieri nový investor, ľudia sa budú môcť zamestnať na niekoľkých pozíciách

Spoločnosť sa venuje výrobe zváraných krbov a celú produkciu od nich odoberá spolumajiteľ, spoločnosť Aduro z Dánska.

Do priemyselného parku Juh v Lučenci smeruje nový investor, informuje hovorca mesta Andrej Barančok.

Zámer schválili poslanci mesta už koncom júna a na stredajšom mestskom zastupiteľstve poslanci mesta odsúhlasili prenájom pozemku pre michalovskú firmu Pyrometal, s. r. o.

Tá požiadala mesto o prenájom pozemku s rozlohou 10-tisíc metrov štvorcových. Spoločnosť má v pláne v priemyselnom parku vybudovať výrobnú halu, do ktorej plánuje presťahovať spoločnosť Lustroj, s. r. o., ktorá aktuálne sídli v prenajatých priestoroch v Haliči.

Potrebná ďalšia pracovná zmena

Spoločnosť sa venuje výrobe zváraných krbov a celú produkciu od nich odoberá spolumajiteľ, spoločnosť Aduro z Dánska. V poslednom období enormne narastá dopyt po týchto výrobkoch a aby boli schopní naplniť počty dodaných krbov, ktoré od nich ich partner požaduje, potrebujú väčšie priestory a zaviesť druhú, prípadne aj tretiu pracovnú zmenu.

V spoločnosti v súčasnosti pracuje 48 ľudí. Pri otvorení druhej zmeny plánujú okamžite zamestnať minimálne ďalších 30. Otvorené budú pozície ako majster výroby, predák, zvárač, lakovač, brusič, montér či konštruktér.

Termín spustenia výroby

Podľa predpokladov by sa výrobná hala mohla stavať v januári až máji 2023. Nábor nových pracovníkov a spustenie výroby s druhou pracovnou zmenou sa predpokladá na júl až september budúceho roka.

„Po dlhej a tvrdej práci a petícii, ktorú podporili naši obyvatelia, sa nám podarilo pritiahnuť najvýznamnejšiu investíciu do dopravnej infraštruktúry za posledných 30 rokov do nášho mesta a regiónu, a to je výstavba rýchlostnej cesty R2. Práve od R2 si sľubujeme ešte významnejší rozvoj nášho územia a príchod toľko potrebných nových investorov pre naše mesto a región. Preto už dnes pripravujeme rozšírenie priemyselného parku, aby sme boli pripravení a naši obyvatelia mali ďalšie nové pracovné príležitosti,“ uviedla primátorka mesta Alexandra Pivková.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie