• Dnes je: Nedeľa 24. októbra 2021 meniny má Kvetoslava

Do leta sa slovenské projekty môžu prihlasovať do súťaže The Innovation in Politics Awards

Do leta sa slovenské projekty môžu prihlasovať do súťaže The Innovation in Politics Awards

Ceny The Innovation in Politics Awards pokračujú piatym ročníkom.

9.6.2021 (Webnoviny.sk) - Inovatívny politický projekt môže nominovať každý, prípadne môžu svoj projekt do súťaže prihlásiť samotní politici. Slovensko má príležitosť nadviazať na vlaňajšie úspechy a opäť zabodovať.

Od roku 2017 sa pravidelne udeľujú ceny The Innovation in Politics Awards politikom z celej Európy, ktorí majú odvahu prinášať inovatívne riešenia problémov dnešnej doby, sú kreatívni a dosahujú výsledky. Ocenenia získavajú za svoje inovatívne projekty, ktoré zdôrazňujú spoločné európske hodnoty: sociálnu rovnováhu, demokraciu a ľudské práva. Do piateho ročníka súťaže sa slovenské projekty môžu prihlasovať do konca júna.

Koronakríza významným spôsobom narušila politické prostredie. V pretrvávajúcej pandémii narastá v spoločnosti dopyt po zmenách, ako aj uvedomovanie si dôležitosti a významu inovácií. A to najmä s dôrazom na digitalizáciu a digitálnu transformáciu.  Aj riešenia aktuálnych problémov vo verejnej politike na rôznych úrovniach (komunálnej, regionálnej, či národnej) si vyžadujú tvorivé, inšpiratívne, uvažovanie. Výsledky minulého ročníka súťaže o tom jednoznačne svedčia. "Najúspešnejšie projekty sú práve tie komunálne. Zvýrazňuje to fakt, že komunálni politici sú bližšie k ľuďom, čo potvrdzujú aj prieskumy", konštatuje Michaela Benedigová, riaditeľka spoločnosti Seesame, ktorá je slovenským partnerom ocenení.

Slováci minulý rok zabodovali

Slovenské projekty sa o ceny The Innovation in Politics Awards uchádzali minulý rok vôbec po prvýkrát. Uspeli hneď vo veľkom štýle. Dva z nich zaujali občiansku porotu zloženú z tisíc Európanov natoľko, že dostali najviac hlasov.

V kategórii digitalizácia vyhral projekt Žiadne plytvanie dátami v Košeci, ktorého autori navrhli lepší a udržateľnejší systém triedenia odpadu. "Malá obec zo Slovenska dokázala uspieť v silnej európskej konkurencii projektov. Víťazstvo bolo pre nás veľmi prekvapivé a považujeme to stále za neuveriteľný úspech. Jeho strojcami boli a naďalej sú samotní obyvatelia a fungujúca vzájomná spolupráca so samosprávou. Som na všetkých veľmi hrdý", povedal Radomír Brtáň, starosta obce Košeca.

Víťazom kategórie stratégie proti Covid-19 sa stal projekt hlavného mesta s názvom Domáca karanténa bez domova. Primátor Bratislavy, Matúš Vallo, vo svojom oficiálnom vyjadrení uviedol: "Od začiatku koronakrízy bolo jasnou prioritou mesta pomôcť najzraniteľnejším skupinám Bratislavčaniek a Bratislavčanov a ochrániť ich zdravie. Práve preto naša sekcia sociálnych vecí pracovala na tom, aby sme vytvorili karanténne mestečko pre ľudí bez domova, keďže patria k tým najzraniteľnejším."

Tento rok máme šancu svoj úspech zopakovať

Medzinárodná súťaž pokračuje piatym ročníkom. Slovensko má tak príležitosť nadviazať na vlaňajšie úspechy a znova zaujať. Inovatívny politický projekt môže nominovať každý, prípadne môžu svoj projekt do súťaže prihlásiť samotní politici. Projekty musia spĺňať formálne kritériá a môžu byť prihlasované v deviatich kategóriách: kvalita života, komunity, demokracia, digitalizácia, ekológia, ekonomika, vzdelávanie, ľudské práva, stratégie proti Covid-19.

Viac informácií o možnostiach zapojenia sa do súťaže ako aj o cenách The Innovation in Politics Awards nájdete na stránke innovationinpolitics.eu, alebo kontaktujte slovenského partnera ocenení:

Seesame

Miriam Hargašová

hargasova@seesame.com

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie