• Dnes je: Utorok 07. decembra 2021 meniny má Ambróz

Dlhý covid potrápil v Británii približne dva milióny ľudí, problémy mali častejšie ženy

Dlhý covid potrápil v Británii približne dva milióny ľudí, problémy mali častejšie ženy

Takmer 15 percent účastníkov štúdie pociťovalo najmenej 12 týždňov tri alebo viac príznakov.

Z prieskumu na vzorke pol milióna dospelých vyplýva, že približne 2 milióny obyvateľov Anglicka mali niektoré dlhodobé symptómy po prekonaní koronavírusu, ktoré sa niekedy označujú ako takzvaný „dlhý covid“.

Štúdia univerzity Imperial College London ukázala, že zhruba tretina ľudí, ktorí mali príznaky koronavírusu, pociťovala pretrvávanie jedného alebo viacerých symptómov najmenej 12 týždňov. Informuje o tom portál bbc.com.

Takmer 15 percent účastníkov štúdie pociťovalo najmenej 12 týždňov tri alebo viac príznakov. Dlhodobé problémy boli častejšie u žien a u ľudí vo vyššom veku.

Pravdepodobnosť dlhodobých príznakov bola vyššia u ľudí s nadváhou, fajčiarov, v nízkopríjmových skupinách, u ľudí s chronickými ochoreniami a u tých, ktorí boli s ochorením COVID-19 hospitalizovaní.

Výskumníci však uznávajú, že tieto výsledky neporovnávali so vzorkou ľudí, ktorí neprekonali ochorenie COVID-19, pričom niektoré s pozorovaných symptómov by mohli súvisieť s inými ochoreniami. Britská vláda poskytla na výskum dlhého covidu 50 miliónov libier.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie