• Dnes je: Streda 18. mája 2022 meniny má Viola

Djokovič stále nemá istú účasť na Australian Open, minister čoskoro rozhodne o jeho prípadnom vyhostení

Djokovič stále nemá istú účasť na Australian Open, minister čoskoro rozhodne o jeho prípadnom vyhostení

Alex Hawke mal rozhodnúť o osude 9-násobného víťaza Australian Open už v utorok, ale údajne podrobne skúma jeho príjazdové formuláre, v ktorých hľadá nepravdivé údaje.

11.1.2022 (Webnoviny.sk) - Srbský tenista Novak Djokovič má za sebou dva tréningy v Aréne Roda Lavera v Melbourne a na listine nasadených hráčov na úvodnom grandslamovom turnaji roka oficiálne figuruje ako jednotka. Aj tak ešte nemá istotu účasti na Australian Open 2022.

Viac o téme: Koronavírus

Napriek súhlasného verdiktu súdu, ktorý mu obnovil víza na pobyt v Austrálii, 34-ročný Belehradčan stále čaká na to, či minister pre imigráciu Alex Hawke využije svoju právomoc a pošle Djokoviča predčasne domov.

Prekonal koronavírus

Hawke mal pôvodne rozhodnúť o osude 9-násobného víťaza Australian Open už v utorok, ale údajne podrobne skúma jeho príjazdové formuláre, v ktorých hľadá prípadné nepravdivé údaje. Ako je známe, Djokovič dostal zdravotnú výnimku pre pobyt v Austrálii, v ktorej uviedol, že v decembri 2021 prekonal koronavírus, preto nepotreboval očkovanie.

Práve toto zdôvodnenie je však terčom skúmania Austrálčanov, ktorí neveria, že fenomenálny tenista skutočne prekonal COVID-19 bez toho, aby o tom bola v tom čase zmienka vo svetových či srbských médiách. Navyše Srb vo svojom príjazdovom formulári uviedol, že 14 dní pred príchodom do Austrálie nikam necestoval, pričom údajne existujú dôkazy o jeho ceste z Belehradu na tréningový kemp do Španielska.

"Celú záležitosť okolo pána Novaka Djokoviča riadne posudzujeme a snažíme sa nevynechať žiadny detail. Je to určitý proces, ktorý musí byť naplnený," uvádza sa vo vyjadrení austrálskeho ministerstva pre prisťahovalectvo, občianstvo a multikultúrne vzťahy. Austrálska tlačová agentúra v tejto súvislosti dodala, že ukončenie procesu skúmania a teda finálny verdikt o Djokovičovi sa neočakáva v utorok.

Nemal podmienky na hernú a fyzickú prípravu

V súvislosti s ostro medializovaným prípadom zadržania svetovej tenisovej jednotky po prílete do Austrálie a jej následnom držaní v karanténnom hoteli pre imigrantov na predmestí Melbourne odznelo aj niekoľko nie prívetivých formulácií v podaní austrálskych a srbských politikov. Aj preto sa v utorok telefonicky spojili srbská premiérka Ana Brnabičová a jej austrálsky náprotivok Scott Morrison, aby urovnali prípadné trecie plochy vo vzájomných vzťahoch. Obaja sa vzájomne ubezpečili, že zostanú v kontakte až do vyriešenia celého prípadu.

"Vysvetlili sme srbskej strane, že naša politika sa rozhodne nezakladá na diskriminácii ľudí alebo príslušníkov jednotlivých národov. Na druhej strane tvrdo presadzujeme ochranu Austrálie a jej hraníc v čase pandémie ochorenia COVID-19," uviedla vo svojom vyhlásení kancelária austrálskeho premiéra. Srbská televízia zasa informovala, že predsedníčka vlády Brnabičová požiadala svojho kolegu Morrisona o dôstojné zaobchádzanie s najlepším tenistom na svete.

"Chcem osobitne zdôrazniť, že Novak Djokovič nemal vytvorené dostatočné podmienky na hernú aj fyzickú prípravu pred Australian Open. Inými slovami na rozdiel od svojich súperov nemohol v uplynulých dňoch trénovať," citovala srbskú premiérku RTS.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie